Uus metoodika seisneb selles, et esmakordselt koondati kokku statistikaameti tööjõu uuringute, 2011. aasta rahvaloenduse, töötukassa ja hariduse infosüsteemi andmed ning sellele statistikale tuginedes andsid iga valdkonna asjatundjad tööjõuvajaduse kohta oma hinnanguid ja tõlgendusi.
«Kuna me alles piloteerisime seda uut metoodikat, ei rakendanud me seda kogu majandusele, vaid võtsime vaatluse alla vaid teatud sektorid,» rääkis Janno Järve. Sektorid valiti võimalikult erinevad: et oleks riigi- ja erasektoreid, tööstust ja teenindust jne.
Uuringu raames moodustati ekspertgrupid ning saadud infol põhinebki iga valdkonna ekspertide hinnangutel. «Saadud hinnangud on kvalitatiivsed – me ei saanud teada mitte seda, et meil on vaja teatud alale näiteks 4000 inimest, vaid see, et neid inimesi valmistatakse hariduses ette ebapiisavalt, neid piisavalt. Aga kui suur see puudus on, selle uuringu raames me välja ei selgitanud,» ütles Järve.
Katseuuringus kaardistati tööjõuvajadus kümnel tegevusalal: veondus ja laondus; energia-, gaasi- ja veevarustus, IKT teenused, taime- ja loomakasvatus; haridus; majutus ja toitlustus; metalli- ja masinatööstus; toiduainetööstus; ehitus ning puidutöötlemine ja mööblitööstus.
Riigikantselei pressiesindaja Kristiina Tiimus märkis, et edaspidi laiendatakse seda metoodikat kõikidele tegevusaladele ja sedasi saab iga-aastaselt täienevast andmestikust uurida tööturul toimuvaid muutusi.
Maaja-Katrin Kerem, SA Kutsekoda juhatuse liige :
Üks teema, mis sellest uuringust olulisena välja koorus, on muidugi järjekordne tõdemus, et lähitulevikus seisame mitmetes valdkondades silmitsi töökäte puudusega. Vanemad siirduvad pensionile, noori piisavalt palju peale tulemas ei ole.