Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Laupäeval mälestatakse juuniküüditamise ohvreid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Uwe Gnadenteich
Copy

14. juunil mälestatakse Eestis 1941. aasta juuniküüditamise ohvreid.


Tallinnas Lindamäel toimuval tseremoonial asetatakse Linda kuju jalamile mälestuspärjad presidendi, riigikogu, valitsuse, kaitseväe ja Kaitseliidu, Tallinna linna, diplomaatilise korpuse aga ka kodanikeorganisatsioonide poolt.

Kell 12 algaval mälestustseremoonial peab kõne Riigikogu esimees Eiki Nestor ning palvuse viib läbi EELK piiskop Einar Soone. Sõnavõtuga esineb ka Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu.

Linda kuju jalamile asetavad pärjad presidendi käsundusohvitser, riigikogu esimees Eiki Nestor, peaminister Taavi Rõivas, kaitseväe peastaabi ülem mereväekapten Igor Schvede ja Kaitseliidu peastaabi ülem kolonel Ilmar Tamm, Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart, diplomaatilise korpuse vanem Iirimaa suursaadik Peter McIvor, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu ja teised.

Lisaks Lindamäel toimuvale korraldavad erinevaid mälestusüritusi ka kodanikeühendused. Kell 16 avatakse Noblessneri Valukojas näitus «Inimõigustest nõukogude ühiskonnas» ning Eesti küüditamislugude kaart, kuhu on võimalik märkida oma perekonna küüditamise koht. Samas kogutakse algatuse Kogu Me Lugu raames inimeste lugusid ja mälestusi küüditamisega seoses.

Kell 19.30 ja 21.30 näidatakse Noblessneri Valukojas Eesti mängufilmi «Risttuules». Lisainfo ja filmile registreerimine Inimõiguste Instituudi kodulehel.

Kell 17 toimub mälestusüritus küüditamisohvrite mälestusmärgi juures Pääskülas (Rännaku pst 1 ees). Sõnavõttudega esinevad Nõmme linnaosa vanem Tiit Terik ja Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander. Tseremoonial osaleb ka Eesti kaitseväe orkester ning Kaitseliidu Nõmme malevkonna liputoimkond.

Juuniküüditamise käigus viidi Siberisse üle 10 000 süütu inimese.
 

Tagasi üles