«See on suhtumise muutmine. Kui sa paned selle uhkusega seinale ja märgid seda CVs, siis sa võiksid olla ju väärtuslikum töötaja,» tõi ta näite, kuidas ajateenistusest eraelus kasu võiks olla. Esimesed tunnistused saavad kätte tänavu juulis ja oktoobris teenistusse asujad.
See ei lahenda aga probleemi, et rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse iga-aastaste uuringute andmeil kasvab nende reservi minevate ajateenijate hulk, kes tahaks Eestis lühemat ja intensiivsemat ajateenistust.
2010. aastal leidis ajateenistuse lühendamist uurinud kaitsevägi, et see pole teostatav, kuna toob kaasa suurema kulu ja nõuab 200 lisainstruktori palkamist. Kaitseministeeriumist öeldi mulle, et uuring on nüüdseks aegunud ja arutelu lühendamise üle võimalik.
Nädalavahetuseks linnaloale
KVÜÕA ülema kolonel Heremi hinnangul pole ajateenistuse lühendamine mõttekas, kuna selle praegune pikkus tagab meestele vajaliku vilumuse ning annab võimaluse teenistuse teises pooles keskenduda potentsiaalsete ülemate treenimisele. Küll aga tuleb vaadata üle ajateenijate õppekavade sisu ja aegunud tavad, mis tänini loovad ajateenistusele aja maha molutamise mainet.
«Nädalavahetusel ajateenijate väeosas hoidmine on kurjast. Selle asemel, et saata nad koju, loome lihtsalt pseudodistsipliini. Meil ei ole nädalavahetusel inimressurssi, kes viiks läbi õpet, ega ajuressurssi, kes seda suudaks vastu võtta. Puhkepäevad on puhkamiseks. Alates esimesest nädalavahetusest tuleks hakata võimalikult palju ajateenijaid linnaloale saatma,» pakkus ta võimalusi ajateenistuse uuendamiseks.
Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma (Reformierakond) ütles, et ei näe praegu vajadust ajateenistuse süsteemi muuta, sest tervise- ja motivatsiooniprobleemide alged on väljaspool ajateenistuse süsteemi.
«Lisaks on ajateenistuse pikkus seotud tsükliga, mille lõpetab igal kevadel suurõppus «Kevadtorm». Uuendusteks peab siis kaitsevägi ise täiesti uue mudeli välja pakkuma,» rääkis ta.