Kümmekond päeva pärast välisluures puhkenud korruptsiooniskandaali jõudis riigiprokuratuur niikaugele, et arestis osa väidetavate kurjategijate isiklikust varast.
Korrumpeerunud teabeameti luurajate juurest leiti kulda
Investeerimiskuld ehk väikeste kuldplaatidena hoitud varandus – see on üks ere näide teabeameti korruptsiooniskandaalis kahtlustatavaks kuulutatud nelja ametniku kõrvalepandud varast. Uurimist vedav riigiprokuratuur oli selle nädala alguseks jõudnud tööga sinnamaani, et oli lasknud enamiku sellest varast kohtus arestida.
Lisaks investeerimiskullale on arestitud vara hulgas kinnistuid, sõidukeid, sularaha ja pangakontosid koos rahaga kokku sadade tuhandete eurode väärtuses, kinnitas riigiprokuratuur.
Kahtlustatavate juurest leitud sularaha kogust ja vara teisi detaile keeldus prokuratuur avalikustamast. Arestimata jäi korruptsiooniloo ühe peategelase Pavel Kotkini kasutuses olnud Lexuse linnamaastur, sest see kuulub suures osas liisinguettevõttele.
Kahtlustus sadade tuhandete eurode väärtuses riigi vara omastamises on esitatud neljale teabeameti ametnikule. Peale välisministeeriumis diplomaatilise julgeoleku eest vastutanud Kotkini oli neist poolavalik persoon veel Sergei Bõstrov, keda peetakse korruptsiooniskandaali niiditõmbajaks.
Kui välisministeeriumis 2760-eurost kuupalka saanud Kotkin armastas luksuslikke asju, siis eriüksuse taustaga Bõstrov hoidis heale luurajale omaselt madalat profiili.
Võimalusi riigi vara omastamiseks oli välisluurajail mitu. Esiteks jäid Kotkini otsustusalasse kõik diplomaatiliste esinduste turvahanked, mille sisu on rangelt kaetud riigisaladusega.
Teiseks oli meestel ligipääs välisagentidele maksmiseks mõeldud tasudele. Erinevalt politseis «koputajatele» üksikjuhtumite eest makstavatest kümnetest eurodest ulatuvad luurealal olulistele agentidele ja operatsioonidele kuluvad summad tuhandetesse eurodesse. Siit ka suuremad võimalused omastamiseks.
Välisluurajate kuritegusid uurib kaitsepolitsei, sest välisluurega tegelev teabeamet pole uurimisasutus.