«Julgen arvata, et need tehnolooglised lahendused oleksid olnud ehk atraktiivsemaki: suurematükline klaasimurd, reljeefne pind jne,» selgitas Strandberg Postimees.ee’le.
«Mina avastasin selle tõsiasja, et tegu võib olla plastikuga siis, kui üks tuttav kutsus mind vaatama, mis toimub võidusamba treppide all oleva kinnitusseguga. See «roomab» trepiplaatide alt lihtsalt välja,» kirjeldas Strandberg nähtut.
«Samal vaatlusel läksin ka samba lähedale ja siis nägin esimest korda ka paneeli serva. See oli kaetud klaasliistuga. Siis sai mulle ka selgeks, et tegu ei pruugi olla klaasmonoliidiga. Kirjutasin sellest oma veebipäevikus,» selgitas riigikogu liige.
Võidusamba ühe autori Rainer Sternfeldi sõnul ei ole sellest kunagi saladust tehtud, et klaaspaneelid kujutavad endast omamoodi paketti, mis on mõlemalt poolt kaetud klaasiga, sisemuses on aga klaasikildudega akrüülpolümeer ehk plastik.
«See ei ole nüüd küll mingi üllatus, seda on juba samba loomise algusest peale räägitud,» ütles puhkusel viibiv Sternfeld.
«Ma arvan, et Rainer Sternfeld teadiski algusest peale, et tegu on plastikuga,» pareeris Strandberg.
«Samba sünni alguperioodil kohtusin nii samba autorite kui selle sihtasutuse juhi Aivar Reivikuga. Mind ärgitas selleks riigikogu kolleeg Trivimi Velliste. Omalt poolt pakkusime kolleegidega välja sambamaterjaliks monoliitsena valatava nn läbikumava betooni. See on selline materjal, kus risti läbi tehiskivi pinna on toodud valgusoptilised kiud, mis on sama paisumiteguriga, mis betoongi,» meenutas Marek Strandberg.