Missugune on Eesti laste tervis, lastearsti pilguga vaadates? Mulle tundub kõrvaltvaatajana, et Euroopa ja muu ilma mõistes pole meie laste tervislik seisund, eriti mis puudutab ülekaalulisust, siiski veel nii hull?
Muidugi, ülekaalulisus on 21. sajandi epideemia. Vanemad ei korrigeeri oma toitumist, laste oma samuti mitte. Lasteaiaõpetajad kurdavad, et laste toitumine halveneb iga aastaga - lapsed ei söö enam juurvilju. Paari aasta eest räägiti, et lapsed ei söö kaalikat, aga nüüd ühele ei maitse brokkoli, teisele paprika. Kõik see saab alguse kodust ja täiskasvanud ei tohiks lastele sisendada, isegi kui neile endile mõni asi ei maitse, et seda ei peaks sööma. Muidu laps kuulutabki, et meie peres seda keegi ei söö, siis mina ka ei söö, endal kõht tühi. Kui muuta toitumiskäitumist, siis terve pere korraga.
Praegu, kevadel on ju juba saada värsket porgandit, kurki ja kapsast, no mida veel tahta! Poolfabrikaatidega kaua vastu ei pea. Eestlane on alati armastanud värsket toitu ning kinni tasuks pidada reeglist, et toiduained ei tuleks kaugemalt kui 50 kilomeetrit. Alustada võiks sellest, et panna aknalauale kasvama mõned maitsetaimed, võimalusel teha ka oma peenrake. Mul on hirmus hea meel, et lasteaedades tekib taas oma potipõllumaa, et laps teaks, missugune vars porgandil taga on või kuidas lõhnab värske till.
Aga siin peab kodu kaasa tulema - kui kodu tervislikku toitumist ei toeta, on kõik meie jõupingutused lasteaias või koolis asjata. Muidugi on väga tore see, et lapsed saavad sooja koolieinet ning veel toredam, kui ka gümnasistid seda saama hakkaks. Samuti ollakse koolides leidlikud - kui nähti, et lapsed tulevad kooli väsinuna ja söömata, alustasid paljud koolid hommikuse pudruportsu pakkumisega.