Praeguste prognooside kohaselt ei suuda EL saavutada 2020. aastaks püstitatud energiasäästu eesmärki - vähendada energiatarbimist 20 protsenti. Tegemist ei ole siduva eesmärgiga erinevalt taastuvenergia ja kliimamuutuste eesmärkidest. Euroopa Parlamendis vähemuses olevad jõud soovivad sellise olukorra jätkumist. Vastasjõud sotsiaaldemokraatide eestvedamisel toetavad siduvat, 40 protsendi energiasäästu eesmärgi kehtestamist. Eriti oluline on see muutunud julgeolekuolukorras ning praeguse Euroopa Liidu kidura majandustulemuse ja kesise konkurentsivõime tõttu.
1. Vähendame sõltuvust Venemaa manipulatsioonidest
ELi energiapoliitikasuurimaks ohukson Euroopa Liidu riikide liigne sõltuvus nafta ja maagaasi tarnetest EL välistest riikidest, kes ei jaga ELiga samu väärtusi. EL kulud imporditavale energiale on 10 aastaga kasvanud kolm korda, ulatudes 421 miljardi euroni, mis moodustab 3,3 protsenti euroliidu SKT-st.
Tegemist on ka julgeolekuprobleemiga, kus Euroopa tarbija maksab kinni Putini Venemaa sõjalise võimekuse kasvu ning geopoliitilised ambitsioonid.
EL suudaks kulutõhusalt säästa umbes 41 protsenti energiatarbest ning see tooks majapidamistele ja ettevõtetele kaasa hinnanguliselt 239 miljardi euro suuruse puhaskasu. Siduv energiasäästu eesmärk aitab seda saavutada.
2. Panustame majanduskasvu
Energiatõhusus on 720 miljardi euroga suurimaks keskkonnatehnoloogia lahenduste turuks maailmas ning selle maht kasvab iga-aastaselt 10 protsenti. EL on sellel turul liider 27 protsendise turuosaga, ent Hiina ja USA hingavad kuklasse. Energiasäästu globaalsed hiiud on välja kujunenud nendes EL riikides, kus on selge regulatiivne raamistik energiatarbe vähendamiseks ning see on ettevõtteid ärgitanud innovatsioonile.
Märtsis edastasid juhtivad EL ettevõtted nagu Philips, Knauf, Schneider, Danfoss jt avaliku kirja, kus kinnitasid, et siduv eesmärk pakub investorile ja tarbijale kindlust ning on EL konkurentsivõime kasvu eelduseks keskkonnatehnoloogia valdkonnas. Energiatõhusus on kriitilise tähtsusega ka tööstuse, iseäranis energiamahuka tööstuse konkurentsivõime seisukohalt. Eesti energiamajanduse uus riiklik kava leiab, et riigil on võimalik ambitsioonikama lähenemisega teenida aastani 2030 1,78 miljardit eurot maksutulu.