Väide 3: Otseste maksude osakaal väheneb kogu maailmas. Erandite puudumine aitab vältida maksudest kõrvalehiilimist.
2014. aastal väheneb ettevõtte tulumaks 10 riigis, sealhulgas kõige enam Soomes 24,5lt 20le protsendile. Ettevõtte tulumaks väheneb ka Taanis ja Norras, Rootsi kaalub teistkordset ettevõtte tulumaksu alandamist. Käibemaks samas kasvab kõikjal. Norras, Rootsis, Soomes ja Taanis on see oluliselt suurem kui Eestis (23-25 protsenti).
Efektiivsem ja odavam hallata on sellist maksusüsteemi, kus määrad on väiksemad ja erandeid vähem. Mida vähem erandeid, seda vähem on võimalust neid kasutades maksudest kõrvale hiilida. Just seda me mõlemad oponendiga ju tahamegi - et võimalust ja kiusatust maksudest kõrvale hiilida oleks vähem. Selle tõestuseks on ka fakt, et näiteks Eestis on maksunõustajatel tunduvalt vähem tööd, kui teistes riikides, seda just ühetaolise maksusüsteemi tõttu.
KADRI SIMSONI VASTUREPLIIK (lisatud kell 13.10)
Kaja Kallas väidab, et ühtlustatud maksupoliitika ja sotsiaalpoliitika ei taga majanduskasvu. Paraku näitavad viimase kümnendi arengud, et just killustunud ja omavahel maksudega konkureeriv Euroopa on kaotamas positsioone maailmas.
Olukord, kus uutes Euroopa Liidu liikmesriikides on nõrgad sotsiaalsed tagatised, on viinud olukorrani, kus koolitatud tööjõud liigub jõukamatesse liikmesriikidesse ja aitab seeläbi kaasa nende majanduskasvule. Nagu Kaja Kallas õigesti mainib, neis riikides on tööandjatele maksuerandid ettevõtte tulumaksule, mis annavad soodsama olukorra töökohtade loomisel. Eesti mittepaindlikust tulumaksust võidavad eeskätt rahvusvahelised kontsernid, kes jääksid siia ka teistsuguste maksureeglite korral.
Meie maksusüsteem ei kergendanud kriisist väljatulekut, pigem süvendas valitsuse protsükliline tegevus majanduskriisi ulatust.
Debatt valmib Postimehe, Eesti Väitlusseltsi ja Euroopa Komisjoni Eesti esinduse koostöös.