Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Sotsiaalministeerium: toimetulekupiiri tõus on kindlasti arutluse all

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tiina Kaukvere
Copy
Artikli foto
Foto: Marko Saarm / Sakala

Riigikohus juhtis seadusandja tähelepanu sellele, et seadusega kehtestatud toimetulekupiir ei ole võrreldav statistilise elatusmiinimumiga. Sotsiaalministeeriumi kinnitusel on riigikohtu käsitletud probleemiga arvestatud ja midagi kardinaalset muuta ei ole vaja.

Sama seisukoha on riigikohus välja öelnud ka juba kümme aastat tagasi tehtud lahendis. Lisaks avaldas kolleegium kahtlust sotsiaalhoolekande seaduses toimetulekutoetuse määramise aluse ja suuruse sobivuse kohta erandlikes olukordades.

«Mis puutub toimetulekupiiri, siis oleme seisukohal, et kuigi toimetulekupiir ja elatusmiinimum ei ole omavahel otseselt seotud, tuleb toimetulekupiiri kehtestamisel arvestada ka elatusmiinimumi suurusega,» kommenteeris sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse.

«Siinkohal on oluline teada, et toimetulekutoetuse määramisel makstakse toetust sellises suuruses, mis katab nii toimetulekupiiri kui ka perekonna eluruumi alalised kulud. Samuti tuleb inimeste toimetulekust ja abistamisest laiemalt rääkides silmas pidada ka erinevate meetmete koosmõju,» lisas ta.

Kuuse sõnul vajab toimetulekupiir regulaarset ülevaatamist. Ta tõi välja, et käesoleva aasta algusest tõsteti toimetulekutoetuse maksmise aluseks olevat toimetulekupiiri 76 eurolt 90-ni pere esimese liikme kohta. «Edasine toimetulekupiiri tõus sõltub ka eelarvelistest võimalustest, kuid on kindlasti arutluse all,» lubas Kuuse.

Lastega perede vaesuse vähendamiseks tõstetakse 2015. aastast alates toimetulekutoetuse määramisel laste tarbimiskaalu 1,0-ni (praeguse 0,8 asemel), võrdsustades lapsed pere esimese liikmega.

«Nimetatud muudatused parandavad koosmõjus lastetoetuste eesootava tõusuga oluliselt lastega perede toimetulekut. Lisaks ei arvata vajaduspõhist lastetoetust – mis nii sellel kui ka järgmisel aastal tunduvalt tõuseb – toimetulekutoetuse arvestamisel pere tulude hulka. Ka see meede parandab perede ja just puudust kannatavate perede toimetulekut,» selgitas Kuuse, kelle sõnul on seega riigikohtu käsitletud probleemidega arvestanud ja midagi kardinaalselt muuta ei ole hetkel tarvilik.

Tagasi üles