Põhja ringkonnaprokuratuur lõpetas mereväetuuker Marko Knapsi surma asjaolude väljaselgitamiseks alustatud kriminaalasja, kuna ei tuvastatud, et demineerimismeeskond oleks rikkunud tööohutusnõudeid.
Noore mereväetuukri hukkumise põhjus jäigi teadmata
Knaps (22) hukkus 16. augustil 2012 Kakumäe lahel 25 meetri sügavusel merepõhjas, kus ta täitis lennukipommide demineerimisega seotud teenistusülesandeid.
Prokuratuuri teatel jõudis kohtuarstlik ekspertiis järeldusele, et tuuker uppus, aga selle täpsem põhjus jäi selgusetuks.
Mehel ei tuvastatud haigusi, mis oleks võinud tekitada äkilist teadvusekaotust, samuti ei leitud eluohtlikke vigastusi ega alkoholi, narkootikumide või ravimite tarvitamise jälgi.
Alates 2012. aasta oktoobrist uuris prokuratuur tuukri surma paragrahvi tunnustel, mis käsitleb töötervishoiu- ja tööohutusnõuete eiramist, kui sellega on ettevaatamatusest tekitatud inimesele raske tervisekahjustus või põhjustatud surm. Uurimise käigus aga selliseid rikkumisi ei leitud.
Kogu sukeldumisvarustus oli sobiv ja ekspertiis ei avastanud varustusel ühtegi niisugust viga, mis oleks võinud põhjustada uppumist.
Päeva esimene sukelduja
Õnnetus juhtus 2012. aasta 16. augusti pärastlõunal, kui Mereväe Miinilaevade Divisjoni tuukrigrupi liikmed lasid Kakumäe poolsaarest pooleteise meremiili kaugusel 23-meetri sügavusele merepõhja koti varem kokku kogutud lennukipommidega.
Noore, aga kogenud Knapsi ülesandeks oli pomme kandnud kott merepõhjas trossi küljest vabastada, et järgmisena sukeldujad saaksid pommid ette valmistada, laengu paigaldada ja selle lõhata. Lisaks tuli Knapsil ümber paigutada lõhkamispaika märgistav poi, et see plahvatuses kannatada ei saaks.
Knaps oli ülsannet täitnud pool tundi, kui tuukrigrupi ülemale tundus toimuv kahtlane ja ta andis tuukrile kontrolltõmbe, vastust sellele aga ei saanud.
Kaastuuker leidis mehe merepõhjast teadvusetuna ja ilma hingamist võimaldava huulikuta.