Mina olen siiralt õnnelik, kui kõik patsiendid leiavad endale ühiskonnas koha, on integreeritud, meie ümber. Seega on õigeaegne taastusravi väga oluline.
Kuidas erineb missioonil viga saanud kaitseväelase ja liiklusõnnetuses viga saanud inimese või haiguse tõttu jäsemeta jäänud inimese ravimine?
Loomulikult on igal inimesel oma lugu, kuid hingelt oleme siiski väga sarnased. Sageli on kaitseväelastel ka muid vigastusi, mitte vaid jäsemetega. Töö on nendega suur, abi peab olema kiire. Kuna kaitsevägi on meeskondlikult toimiv organisatsioon, võtsime neid esialgu gruppidena taastusravile. Üksteist väga toetatakse, sest treenitus on meeskondlik. Kogu meie patsientuurist on vigastatud kaitseväelased õnneks väga väike osa. Algusaastatel oli meil statsionaarselt taastusravil näiteks 20 kaitseväelast, kogu statsionaarse taastusravi patsientide hulk aga 1200 patsienti aastas.
Millal jõuame nii kaugele, et suudame kõik jäseme kaotanud inimesed kodumaal terveks ravida? Praegu sõidavad kaitseväelased veel sageli Inglismaale Headley Courti taastusravikeskusesse.
Eks me sinna püüdleme, kuid see on militaarkeskus. Meil on tsiviilhaigla, mis on hakanud kaitseväega koostööd tegema ning püüab seeläbi aidata ja ka ennast täiustada. Loomulikult on hea, kui ei pea kodust kaugele sõitma, aga need on pikaajalised protsessid. Oleme selles valdkonnas pioneerid, aga oma kaitseväelaste ravimine kodumaal on auasi.
Trenažööri soetamiseks kogutakse annetusi
Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing viib sel kevadel esmakordselt läbi heategevuskampaania «Anname au!», mis kutsub üles kandma 23. aprillil toimuva veteranipäeva eel ja ajal sinilille rinnamärki kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide ning nende lähedaste toetuseks.
Sel kevadel müüvad alates 14. aprillist kahe nädala jooksul sinilille rinnamärke Selveri kauplused üle Eesti, Tallinna lennujaama valitud müügiesindused, Kaitseliidu malevad ja Naiskodukaitse vabatahtlikud veteranipäeva üritustel.
Samuti kutsutakse üles annetama Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) taastusravikliiniku heaks. Heategevuskampaania annetuste abiga on kavas soetada kõnniabiseade, antigravitatsiooni tehnoloogial põhinev linttrenažöör. See võimaldab patsiendil harjutada kõndimist keharaskust tundmata, valutult ja kukkumist kartmata. Trenažöör võimaldab vähendada gravitatsioonijõudu 20–100 protsendi võrra.
Antigravitatsiooni tehnoloogial põhinevat linttrenažööri saavad kasutada väga erinevate vajadustega inimesed vigastuste, traumade, amputatsiooni ja neuroloogiliste haiguste ning muu puhul.