Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Kas meie metsa- ja pargipuudel esineb invasiivseid seenhaigusi ja mida need tähendavad?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Saaresurma poolt vaevatud puu.
Saaresurma poolt vaevatud puu. Foto: Rein Drenkhan

Viimase kümne aasta jooksul on Balti- ja Põhjamaades avastatud invasiivseid seenpatogeene juba tosinkond – seda nii okas- kui ka lehtpuudel.

Invasiivne tähendab antud kontekstis võõrast uustulnukliiki, kes on levinud või keda on levitatud (enamasti siiski kogemata) uuele territooriumile, kus teda varem pole esinenud. Kasvavate puude invasiivsed patogeenid ohustavad meie looduslikke või ka võõrpuu ja -põõsaliike.

Invasiivsed tulnukliigid on tuntud kui ühed suurimad väljakujunenud loodusliku mitmekesisuse kahjustajad maailmas. Näiteks Rootsis on meie jaoks tavaline harilik saar kantud punasesse nimistusse saaresurma (tekitaja Hymenoscyphus pseudoalbidus) tõttu. Hinnanguline invasiivsetest liikidest tingitud aastane majanduslik kahju on ainuüksi Euroopas  umbes 12 miljardit (loe: kaksteist miljardit!) eurot.

Märksõnad

Tagasi üles