Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072

Omavalitsus võib lasteaiakoha asemel hakata pakkuma lapsehoidu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Merike Teder
Copy
Artikli foto
Foto: Elmo Riig / Sakala

Valitsus kiitis heaks ja saatis riigikogusse seadusemuudatused, mille kohaselt võib omavalitsus lapsevanema nõusolekul võimaldada lasteaiakoha asemel lapsehoiuteenust ning ühe pere lapsed peavad saama käia ühes lasteaias.

Muudatustega loodetakse lahendada lasteaedade järjekordade probleeme mitmes linnas, teatas haridusministeerium.

Seaduseelnõu järgi võib 1,5-3-aastase lapse lasteaiakoha asemel omavalitsus vanema nõusolekul pakkuda lapsehoiuteenust. Lastehoiukohta luua on omavalitsustel odavam kui lasteaiakohta, mistõttu annab seadus võimaluse kohatasude langetamiseks ja järjekordade kiiremaks vähendamiseks. Sealjuures jääb lapsevanemale õigus taotleda edaspidi lasteaiakohta ning hiljemalt neljandast eluaastast peab omavalitsus vanemate soovi korral seda lapsele kindlasti ka võimaldama.

Valitsuses heakskiidu saanud õigusakti kohaselt ei tohi lastehoiu vanemapoolne tasu ületada 20 protsenti miinimumpalgast.

Seaduseelnõu järgi peavad ühe pere lapsed saama käia samas lasteaias. Õe või vennaga samas lasteaias käimine soodustab kiiremat kohanemist ning kergendab suuremates linnades elavate mitme lasteaialapsega perede elukorraldust.

Lisaks luuakse Euroopa Liidu abiga luuakse järgnevatel aastatel juurde 3200 uut lasteaia- või lapsehoiukohta. Täpsed mahud ja summad selguvad läbirääkimiste käigus, vastavad meetmed on plaanis nii sotsiaalministeeriumil kui ka siseministeeriumil.

Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski sõnul on linnade ja linnalähiste piirkondade kiirest rahvaarvu kasvust tingituna lasteaiakohtade pikk ooteaeg endiselt tõsiseks probleemiks. «Seadusemuudatusega antakse omavalitsustele võimalus probleemile paindlikumalt läheneda ja kindlustada kõigile kvaliteetne alusharidus ning lapsehoid.»

Ta tõi esile, et Tartu linnavalitsus on oma plaanidega juba üsna kaugele jõudnud. «Kuna lastehoiuteenuse pakkumine munitsipaalselt on odavam kui lasteaiakohtade pakkumine, siis loodetavasti parandab see ka teenuse kättesaadavust,» ütles minister valitsuse pressikonverentsil.

Senise seaduse kohaselt on omavalitsustel kohustus luua kõigile oma territooriumil elavatele pooleteise- kuni seitsmeaastastele lastele võimalus käia teeninduspiirkonna lasteasutuses. Linnade ja linnalähiste piirkondade rahvaarvu kasvust tulenevalt pole seda igal pool suudetud teha: sügisel läbiviidud küsitluse andmetel on 21 kohalikus omavalitsuses lasteaiakohtade ootel 10-55 protsenti kõigist 1,5-3-aastastest lastest.

Märksõnad

Tagasi üles