Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Peipsi kalurid asuvad võitlusse salakalastamisega

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Veiko Pesur
Copy
Artikli foto
Foto: Marina Puškar

Peipsi kalameeste ühendused sõlmivad esmaspäeval kahe ministeeriumiga lepingu, millega tagatakse Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kalavarude säästlik kasutamine ja lubatakse võidelda ühiselt nii ebaseadusliku kalapüügi kui ka ebaseaduslikult püütud kala käitlemise vastu.


«Lepinguga astume olulise sammu meie kalavarude kaitseks. Kui kalurid ise ühinevad võitluseks ebaseadusliku püügi vastu, siis on see koostöö, mis annab tõhusamaid tulemusi,» ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi.

«Kalandusega seonduv võiks muutuda senisest läbipaistvamaks ning käesoleva lepinguga liigume selles suunas,» lisas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Püügiandmete avalikustamisega saaks Eestist tema kinnitusel üks läbipaistvama kalandusega riike Euroopas.

Peipsi Kalurite Ühing ja Peipsi Alamvesikonna Kalurite Liit võtavad lepingut allkirjastades kohustuse selgitada oma liikmetele kala püügil ja turustamisel kehtivaid nõudeid. Ka kutsuvad nad oma liikmeid üles teavitama keskkonnainspektsiooni ning veterinaar- ja toiduametit kalapüügi ja turustamise nõuete rikkujatest ning rikkumisjuhtumitest.

Keskkonnaministeerium koos valitsemisala asutustega võtab lepinguga kohustuse muuta kalapüügi andmete esitamise korda nii, et ka eelandmete esitamine muutub kõigile Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel püüdvatele kaluritele kohustuslikuks.

Veel loob ministeerium erinevate ametkondade esindajatest koosneva töögrupi, et tõhustada võitlust ebaseadusliku kalapüügi ja käitlemisega. Ka hakkavad Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kutselisi kalureid ühendavad organisatsioonid saama teavet kala püügil ja turustamisel tuvastatud rikkumistest.

Põllumajandusministeerium võtab koos valitsemisala asutustega kohustuse koostada ja avalikustada teadaolevate kala lossimiskohtade nimekiri ja hakata püügiandmeid avalikustama püügiloa omanike kaupa. Samuti hakkab ministeerium teavitama Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kutselisi kalureid ühendavaid organisatsioone kala püügil ja selle edasisel käitlemisel kehtivate toiduohutusnõuete rikkumistest.

Märksõnad

Tagasi üles