Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730

Juhtkiri: võimalused ja riskid viie targima riigi seas

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Urmas Nemvalts

Meie õpilased kuuluvad kindlalt maailma parimate hulka, kinnitavad PISA haridustestid. 44 OECD riigi õpilastele antud probleemilahendamisoskuste ülesandeis – see on PISA põhitesti innovaatiline osa, mille juures mängib lisaks teadmistele keskset rolli loovus – olid Eesti 15-aastased õpilased 12. kohal. Euroopas oleme viie parima seas, Soome ja Ühendkuningriigi järel lausa 3. kohal.

See on suur tunnustus meie õpetajatele ja haridusjuhtidele, ent ka nõudlikele lapsevanematele. Vundament, mis annab eeldused ja sisendab lootust, et ühiskond võiks rahvusvahelises konkurentsis järjest edukam olla. Eriti kui lisada, et Eesti lapsed paistsid silma sihikindluse poolest. Kord juba niisugusesse seisu jõudnud, peaksime mõtlema, kuidas seda maksimaalselt ära kasutada. Ning loomulikult sellelegi, kuidas saavutatud taset hoida ja edaspidi ehk veel parandada.

Asjatundjad on pidanud Eesti haridussüsteemi tugevuseks seda, et erinevused koolide vahel ei ole suured. Kui ühel lapsel polegi kodus nii häid tingimusi kui teistel, siis koolis ta seetõttu ei kannata. Kuid täielikuks rahuloluks pole siiski põhjust – PISA tulemused näitavad, et ehkki sotsiaalmajanduslik olukord otseselt mõju ei avalda, vanemate tööalane staatus siiski loeb. Mõttekoht on ka vene õppekeelega koolide juures, mis näitasid testis suhteliselt nõrgemaid tulemusi.

Tagasi üles