Tõelises kunstiteoses võib peituda mitu teost. Nagu igas sõnas ja teos. Heategu ühele võib osutuda kuriteoks teisele. Valel hetkel lausutud kiidusõna kõlab pilkamisena ja kunstiteose keelamine töötab parima reklaamina! Kes teab, kas Ilmeti-Tüüri laul oleks muutunud selliseks peo tipphetkeks, sügavaid tundekeeli puudutavaks ettekandeks nagu eelmisel laulupeol Volkonski-Sisaski «Mis maa see on», ent nüüd võib «Taandujad» saada üheks eesti rahva järgmise üldkogu naelaks. Andumishetkeks meie väikesele ja ainsale kodumaale.
Tellijale
Mark Soosaar: Taandumine ja andumine
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peep Ilmeti mahukas tekstis on nii palju tasandeid! Nagu üldse meie parimates lauludes, kus mažoor läheb üle minooriks (Haava-Härma «Ei saa mitte vaiki olla») või kus patriootlik elurõõm kasvab veel isamaalikumaks, lausa morbiidseks kurbuseks (Koidula-Ernesaksa «Mu isamaa on minu arm»). Kui vabariigi presidendi ja peaministrite kõnedes kõlavad pidevalt joviaalsed helistikud, ülekullatud päiksetõusud, siis kas vahel ei tohiks me sallida ja nautida ka melanhoolseid purpurpunaseid loojanguid?