«Aga kord valminud matkarada koos puhkepaikade ning infotahvlitega vajab pidevat planeerimist, kui suures mahus vajab olemasolev taristu väljavahetamist, renoveerimist ning millised infotahvlid ootavad esmajärjekorras ajakohastamist,» selgitab Näkk katkematut protsessi rahvuspargi eest hoolitsemisel, mis vajab hulga raha.
Nii seati 2010. aastal Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) projekti eesmärgiks tutvustada ja eksponeerida Karula rahvusparki matkaradade, lõkkekohtade, vaatetornide jt loodushoiuobjektide parendamise kaudu, et kõik huvilised saaksid tutvuda kaitseala loodusväärtustega neid kahjustamata.
Kokku tehti 31 516,51 euro eest ära hulga töid – pandi maha laudteed, rajati purdeid, ehitati kuivkäimlaid, püstitati hulganisti infotahvleid ja suunaviitasid, et loodushuvilised leiaksid kergemini üles külastuseks mõeldud kaunid paigad ning ei satuks ettevalmistamata kohtadesse. «Seda kõike tehti ikka selleks, et Karula rahvuspargis paiknevad väikesed külad, metsajärved ning paljud kuplid saaksid tutvustatud,» räägib Näkk.
Kokkuvõttes on tänu projektile ennetatud Karula rahvuspargis inimtegevusest põhjustatud riske looduse mitmekesisuse vähenemisele.
«Rahvuspargis toimuvad tegevused ja väljatöötatud arengusuunad avaldavad piirkonnas olulist sotsiaalset mõju,» kinnitab külastusjuht Krista Näkk. Külastuse korraldus kaitsealal loob tema sõnul uusi võimalusi piirkonna loodusega tutvumisel. «Samuti naudivad seda kohalikud inimesed ja näitavad ka oma külalistele.»
Näki sõnul külastatakse ettevalmistatud loodushoiuobjekte järjest rohkem ja nii oodatakse ka
tulevikus tegevuste laiendamist. «Üldine turismiinfo, eriti looduse kohta käiv teave, peaks
olema veelgi paremini kättesaadav ja konkreetse kaitseala osa sealhulgas eristatav. Kohalike inimeste kaasamisega ja ühiste tegevustega saavutatakse ühine eesmärk tuleviku suhtes.»