Vandeadvokaat Üllar Talviste andis kohtusse ajakirjanik Kalle Muuli, süüdistades teda selles, et Muuli väidab oma raamatus, nagu püüdnuks Talviste Iisraeli relvatehingu raames Eesti riiki petta.
Vandeadvokaat andis Kalle Muuli Iisraeli relvatehinguga seoses kohtusse
2002. aastal käisid Eesti Vabariigi ja Iisraeli relvatehase IMI vahel läbirääkimised selle üle, mis summas peab tehas maksma Eestile tagasi intresse, mida Eesti 1990. aastate alguses sõlmitud relvatellimuse eest üleliia tasunud oli.
Muuli kirjutab oma raamatus «Isamaa tagatuba», et Talviste kohtus 2002. aasta suvel kaitseministeeriumi advokaadina Radissoni hotellis IMI esindajatega. Muuli väitel soovitas Talviste hiljem toonasel kaitseministril Sven Mikseril vastu võtta kohtumisel IMI esindajate tehtud kompromissettepaneku, et Eesti riik lepiks 650 000 USA dollari suuruse summaga. Varem oli IMI pakkunud Eestile 1,1 miljonit dollarit ja järgmisel aastal mõistis Londoni arbitraažikohus Eesti kasuks lõpliku summana välja 1,75 miljonit dollarit.
«IMI finantsdirektor Michael Biran oli kokkuleppele juba alla kirjutanud. Oleks piisanud vaid Sven Mikseri allkirjast ja Eesti riik oleks kaotanud 1,1 miljonit sellest 1,75 miljonist dollarist, mis Londoni arbitraaž aastal 2003 lõpuks IMI-lt Eesti kasuks välja mõistis,» kirjutab Muuli oma raamatus.
«Kelle vahel oleksid pettuse õnnestumise korral jagunenud need 1,1 miljonit dollarit, mis Eesti riigil oleks saamata jäänud, pole vist raske oletada,» seisab raamatus.
Mikser: Talviste soovitas kompromissi vastu võtta
Talviste andis Muuli kohtusse, nõudes, et too oma väiteid tõestaks. Täna alanud kohtuprotsessil tunnistajana osalenud Sven Mikser rääkis kohtu ees, et teda informeerisid Radissonis toimunud kohtumisest Talviste ja IMI esindajate vahel tagantjärele kaitseministeeriumi töötajad.
«Üllar Talviste võttis minuga ühendust seoses Iisraeli poole pakkumisega kohtuväliseks kokkuleppeks,» meenutas Mikser. Ta rääkis, et Talviste helistas talle ja soovitas kompromisspakkumise summas 650 000 dollarit vastu võtta, kuid kuna nii eksministri enda kui ministeeriumi töötajate hinnangul jäi see varasematele pakkumistele alla, polnud Mikser sellega nõus.
Poliitik nimetas üllatavaks ja äärmiselt tavatuks, et Talviste pöördus otse tema, mitte ministeeriumi nõunike või kantsleri poole, kes erinevalt Mikserist teemaga igapäevaselt tegelesid.
Küsimusele, kas IMI ja Talviste püüdsid Eesti Vabariiki petta, vastas poliitik, et kindlasti soovis IMI saavutada endale rahaliselt soodsaimat lahendust, kuid pettuse koha pealt lisas, et ei soovi hinnanguid anda.
Mikser kinnitas ka, et polnud enne Kalle Muuli raamatu ilmumist temaga kohtunud ega olnud raamatus ilmunud info allikaks.
Täna kuulas kohus üle tunnistajad, protsess jätkub 13. märtsil.