Enamik Tallinna Lastekodu üksustest asus 2006. aastal veel nõukogude ajal ehitatud hoonetes, mida oli jõudumööda linnaeelarve vahenditest aastate jooksul remonditud – suured keskused aga lastes vaatamata nende kaasajastamisele siiski kodutunnet ei tekitanud, mistõttu oli noortel palju käitumisprobleeme, selgitab Tallinna abilinnapea Merike Martinson.
2006. aastal töötati välja Tallinna Lastekodu arengukontseptsioon, mis andis kindlad juhised ja tegevussuunad laste majutamiseks suurtest ja ebasobivatest hoonetest väikestesse majutusüksustesse.
Sellest sündis ka idee ehitada uued pere- või paarismajad, sest efektiivsed ja kvaliteetsed hooned võimaldavad parandada pakutava teenuse kvaliteeti, ja, mis seal salata, vähendada ka hoolekandeasutuse majandamiskulusid, räägib Martinson.
Kui elukeskkonna arendamise rakenduskava kaudu aastatel 2007–2013 suunati Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) vahendid linnaliste piirkondade arendamise meetme tegevusteks, valmis ka Tallinna linnavaraametis «Lastele perelähedase elukeskkonna» projektitaotlus.
Abilinnapea sõnul alustatigi 2008. aastal projektist ja arengukavast lähtudes Tallinna Lastekodu tegevuse ümberkorraldamisega – eesmärk oli valmistada asendushooldusel olevad lapsed iseseisvaks eluks paremini ette.
«Kindlasti on siinjuures tähtis roll täita ka asenduskodu personalil, kelle koolitamisega samuti paralleelselt elukeskkonna parandamisega tegeletakse,» lisab Martinson.
Tallinna Lastekodu tegevuse ümberkorraldamise projekti lõppemisel luuakse asendushooldusel olevate laste ja noorte kasvatamiseks ning arenguks perelähedased tingimused kokku 7 peremajas, kus saab uue kodu kokku 72 last. Viimase kahe maja valmimine jääb 2015. aastasse.
«Mida rohkem lastekodu koduga sarnaneb, seda parema ettevalmistuse lapsed iseseisvaks eluks saavad,» on Martinson veendunud.