Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman

Riik on pärandit aastaid valesti maksustanud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Advokaat Martin Kruus tõi pärandvara müüjatele olulise võidu: vara soetusmaksumuselt ei saa tulumaksu nõuda.
Advokaat Martin Kruus tõi pärandvara müüjatele olulise võidu: vara soetusmaksumuselt ei saa tulumaksu nõuda. Foto: Andres Haabu

Maksuamet on viimased 20 aastat lähtunud põhimõttest, et juhul kui inimene pärib vara, loetakse see soetatuks nullväärtusega, mis tähendab, et vara edasi müües tuleb sellelt tasuda täissummas tulumaksu. Eilne riigikohtu otsus tunnistab selle loogika aga seadusvastaseks.

2011. aastal esitas maksu- ja tolliamet (MTA) 7845,03 euro suuruse tulumaksunõude Adele Tontole, kes polnud pärandina saadud korteri müüki tuludeklaratsiooni märkinud ega tulumaksu maksnud.

Riigikohtu otsuse kohaselt ei pea naine aga MTA nõuet täitma, kuna võrdse kohtlemise põhimõttest lähtuvalt tuleb pärijat maksustada samamoodi, nagu oleks maksustatud pärandaja, kui too oleks eluajal korteri võõrandanud. Pärimisseaduse järgi lähevad pärandajalt pärijale üle kõik õigused ja kohustused, mis tähendab, et pärijale läheb üle ka õigus vähendada vara võõrandamisest saadud kasu sama vara soetusmaksumuse võrra.

Tagasi üles