Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Uues laboris sünnib täpsem teadus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Selleks et teada saada, kuidas asetsevad aatomid toiduvärvi ühe koostisosa molekulides, lasevad tehnoloogiateaduskonna dekaan Peeter Burk (vasakul) ning orgaanilise keemia vanemteadur, magnetlabori juhataja Lauri Toom aine proovi väikse klaastoruga uude seadmesse.
Selleks et teada saada, kuidas asetsevad aatomid toiduvärvi ühe koostisosa molekulides, lasevad tehnoloogiateaduskonna dekaan Peeter Burk (vasakul) ning orgaanilise keemia vanemteadur, magnetlabori juhataja Lauri Toom aine proovi väikse klaastoruga uude seadmesse. Foto: Kristjan Teedema

Täna pärastlõunal avab Tartu ülikool keemiahoones 1,2 miljonit maksva magnetlabori. Umbes sama palju maksti hiljuti vormel-1 sarja seitsmekordse maailmameistri Michael Schumacheri 1998. aastal valminud vormelauto eest.

TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaan Peeter Burk ütles, et uue magnetlaboriga soovib ülikool suurendada tuumamagnetresonants- ehk TMR-tehnika rakendamist sellistes kuumades valdkondades nagu biokeemia ja biomeditsiin. «Maailmas kasutatakse nendes valdkondades TMR-i juba küllaltki laialdaselt,» sõnas ta.

Muu hulgas kasutatakse TMR-iga sarnast MRI-tehnikat laialdaselt meditsiinis. Selle abil on võimalik luua kujutisi ka muidu läbipaistmatutest elunditest ja diagnoosida ajukasvajaid.

Tagasi üles