Riigikogus tuleb lahendada küsimus, kellele ja millal võib välja anda komisjonide salvestisi, kuid muu komisjonides toimuva salastamine pole vajalik, leidis riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi.
Tamkivi: Reformierakond ei pea salastamist vajalikuks
Tamkivi meenutas, et arutelu ajendiks oli 2012. aasta sügisel toimunu, kui keskkriminaalpolitsei ja prokuratuur palusid riigikogu esimehelt Ene Ergmalt korduvalt väljastada osa keskkonnakomisjoni istungite salvestisi, et uurida reformierakondlase Kalle Pallingu seoseid kilekotiäri ning pistisekahtlusega.
Ergma keeldus salvestisi andmast, kuna teda häiris, et täitevvõim üritab sekkuda sadusandja tegevusse. Liiatigi ei leidnud riigikogu salvestusi üle kuulates, et Palling oleks teinud komisjonis otsuseid omakasu ajel või püüdnud mõjutada teisi. Ergma keeldumine tekitas aga paksu verd riigiprokuratuuris, kelle hinnangul näitas parlamendi juhatus üles soovimatust kuriteo uurimisele kaasa aidata.
«Pärast seda selgus, et meil on riigikogus salvestisi puudutav õiguslikult reguleerimata,» ütles Tamkivi. «Nüüd on üritatud seda juriidiliselt ära reguleerida, aga kõik need muud salastamise jutud on ülemäärased.»
Võib-olla ei peagi sellisel kujul kavaga edasi minema, eriti kui see tekitab sellist vastukaja.
Tamkivi nägemuses tulekski nüüd seadusesse kirjutada vaid see, kellele ja mis juhtudel salvestised välja antakse. Salvestiste tegemine võiks jääda endiselt komisjoni enda otsustada, samuti tehtaks istungist protokoll, mis pärast selle kinnitamist avalikustatakse.
«Peenikest plaani vargsi salastada ei ole kellelgi ja Reformierakond ei ole ka seda meelt, et peaks midagi salastama. Riigikogus seda tegelikult vaja ei ole. Võib-olla ei peagi sellisel kujul kavaga edasi minema, eriti kui see tekitab sellist vastukaja. Tuleb tunnistada et seda on ka vääriti mõistetud,» nentis Tamkivi.
Läinud neljapäeval kirjutas Eesti Ekspress, et riigikogu põhiseaduskomisjon tahab täiendada seadusi, kuulutades riigikogu komisjonide materjalid 30 aastaks kinniseks ja panna riigikogu liikmetele peale komisjonides toimunu suhtes rääkimiskeeld.