Me oleme äkkrünnaku õppuste raames näinud, et kui esimeseks reageerijaks on abipolitseinikuga patrull, siis ega ta otseselt ei saagi reageerida, vaid peab valima mingi kaugema perimeetri nurga, kus siis oma asja teha. Aga äkkrünnaku põhimõtte taktika on see, et esimene kohalejõudnud patrull peaks minema kohe sündmuste keskmesse ja olema teoorias valmis tulirelva kasutama. Seal tekib kohe probleem. Me peame patrulle sättima nii, et igas regioonis oleks alati üks patrull, kus mõlemad osapooled on politseinikud ja ega abipolitseinikud meid ainult patrullis ei abista - abipolitseinikud on meil ennetuses abiks, kriminaalpolitseil abiks, mereohutuse valdkonnas abiks jne.
Eelmisel aastal kustutasite abipolitseinike nimekirjast sadu inimesi.
Jah, neid oli isegi üle neljasaja. Nad tekkisid sinna nimekirja 2007. aasta aprillirahutuste ajal. Kui rahutused läbi oli, jäid nad sinna nimekirjadesse edasi ja paljud isegi ei teadnud, et nad abipolitseinikuks ennast registreerisid. Eelmisel aastal helistasime me nad kõik läbi ja küsisime, kas soovite jätkata. Suur hulk ütles, et enam ei soovi, võite mind sealt maha kustutada, samas oli ka hulk, kes enda aktiivsuse taastasid. See oli nimekirjade puhastamine.
Reageerimiskiirusest rääkides peab tõdema, et pärast seda, kui politsei hädaabikõned suunati läbi ühendhäirekeskuse, siis juhtus mullu nii, et Põhja prefektuuris jäi vastamata kümneid tuhandeid kõnesid. Iga sellise kõne taga võib olla oluline info. Inimelu.
Kui vaatame numbreid, siis tõepoolest on tekkinud olukord, kus kõne töötlemise aeg on kasvanud. Ja kõnede vastamise protsent on samuti langenud. Eks ta langes sellepärast, et ühe kõnega tegeletakse nüüd kauem. Aga seda olukorda, et inimene ei saa politseid üldse kätte, ei ole. Konks on selles, kas helistaja ootab kolm, kümme või kakskümmend viis sekundit. Keskmine kõne ooteaeg on meil 3-5 sekundit. Euroopa mastaabis on see väga hästi. Inimesed teevad aga selle vea, et helistavad kaks sekundit, kui kohe vastu ei võeta, panevad kinni ja helistavad uuesti. Süsteem viskab ta järjekorra lõppu. Kui sa kannatad ära, siis süsteem viskab sind iga sekundiga järjekorras edasi. Aga me peame selle küsimusega tegelema. Mingit katastroofi ei ole.