Sotsiaaldemokraat Jaak Allik soovis eelnõu arutelul teada, kas põhiseaduskomisjon kavatseb Rahvakogu ettepanekute arutamist jätkata. Erakonnaseaduse muudatusi kui komisjoni esimest reageeringut niinimetatud jääkeldri ja Rahvakogu protsessile nimetas ta kosmeetilisteks parandusteks, mis tema hinnangul Rahvakogu osalisi väga ei rõõmusta.
Maruste ütles, et komisjon on Rahvakogu ettepanekutega tegelenud väga pikalt ja põhjalikult, et saada võimalikult mõistlikku ja kõiki rahuldavat tulemust. Samas on Eesti tema sõnul parlamentaarne riik ja parlament ei saa olla Rahvakogu täitevorgan, kes viib kõik talle lauale tõstetu kõrvalekaldumatult ellu.
«See ei tähenda, et ma kuidagi alahindaksin ja alavääristaksin Rahvakogu initsiatiivi, aga meil on parlamentaarne riik ja parlamendil on kohustus vaadata neid asju laiemas kontekstis ja teha võimalikult tasakaalukad ja läbimõeldud otsused, mida me oleme püüdnud teha,» lausus ta ja lisas, et valimisseaduse küsimustega jätkab komisjon veel tööd.
Hiljem sotsiaaldemokraat Eiki Nestori küsimusele vastates märkis Maruste, et parlamendile peab jääma suveräänne õigus ettepanekuid hinnata, kaaluda ja teha ka teistsuguseid otsuseid. «Kindlasti andis Rahvakogu positiivse impulsi vaadata seda probleemidepundart uuesti, teha seal korrektiive, aga ma olen kaugel mõttest, et parlament oleks Rahvakogu täitevorganina toimiv asutus, nagu ma juba korra väljendusin,» lisas ta.
Parlamendis esindamata erakondade rahastamine muutub
Teise lugemise läbinud eelnõuga muutub alates 2015. aasta kevadest valimistel osalenud, kuid parlamendist välja jäänud parteide riigieelarveline rahastamine. Nii saab riigikogu valimistel osalenud erakond, kes valimiskünnist ei ületanud, kuid kogus vähemalt kaks kuni kolm protsenti häältest, aastas 30 000 eurot, kolm kuni neli protsenti hääli saanud partei 60 000 ning neli kuni viis protsenti hääli kogunud erakond 100 000 eurot.