Viimasted nädalad on toonud avaliku huvi keskmesse ka laiema küsimuse: mis üldse on kultuur ja kuidas selle toimimist korraldada? Arvamusi on avaldatud seinast seina, traditsioonilisest, Cicero ja Arnold Bennetti arusaamast, et kultuur on kõik see parim, mida inimvaim on luua suutnud, kuni neoliberaalse nägemuseni, et tegemist on meelelahutustööstuse varjunimega ning kui mõni kultuurivaldkond omal jõul majanduslikult toime ei tule, siis võib-olla ongi mõtet ennast koomale tõmmata.
Rein Raud: mis on kultuur?
Küsimusele «Mis on kultuur?» ei ole võimalik siin põhjalikult vastata, aga ühes asjas tahaksin suuremale osale sõnavõtnuist siiski vastu vaielda. Pea kõik neist on eeldanud, et «kultuur» tähendab esmajoones kunstilist eneseväljendust – mõne meelest professionaalset, mõne meelest igasugust. Kuid see pole tingimata nii. Kultuuri tuleb kindlasti mõista palju laiemalt, et oleks võimalik ka kunstiline väljendus paigutada avaramasse konteksti.
Kultuur on kõik see, mida inimesed vajavad oma maailma tähenduslikuks muutmiseks, selle mõistmiseks, ja seetõttu võib täiesti õigustatult rääkida ka juriidilisest või asjaajamiskultuurist, toidu- või liikluskultuurist, kusjuures need võivad omavahel suuresti erineda ka kohtades, mille süvamuusika, nüüdisaegne kunst ja luule on üsna sarnased. Sedavõrd sarnased, et vastavates valdkondades tegutsejad – samuti nagu ka IT-spetsialistid, narkokullerid ja meisterkokad – saavad oma asjast rääkides paremini jutule oma kolleegidega välismaal kui majanaabriga.