Pisut enam kui kolm ja pool aastat tagasi tegi toona riigikohtu esimehe ametit pidanud Märt Rask riigikogu kõnepuldist talle omase värvika ja ehk ka mõningaste kunstiliste liialdustega šokeeriva avalduse. Ülekriminaliseerimine tegevat Eestist vaat et kurjategijate riigi. «Tuleb tõdeda, et tööjõulisest 15–74-aastasest Eesti elanikkonnast on 55,6 % kantud karistusregistrisse erinevate väär- ja kuritegude toimepanemise eest,» ütles Rask välja fakti, mis leidis avalikkuses rohkesti tsiteerimist ja põhjustas ulatusliku arutelu.
Tellijale
Juhtkiri: vähem kurjategijaid või suurem õiguskuulekus?
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Muidugi võib karistuspoliitikale alati läheneda eri nurkade alt, kuid ühes oldi üsna veendunud: karistusõigus vajab põhjalikku revisjoni. Pole ka ime, arvestades, et karistusseadustik jõustus 2002. aastal ning vahepeal on tehtud hulk täiendusi-korrigeerimisi, mis kahtlemata on kujundanud tervikpilti. Nüüd on justiitsministeerium sellega ühele poole saanud ja tulemus jõuab parlamenti.