Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Soomlased said indu Eesti vehklemislegendi elust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Klaus Härö
Klaus Härö Foto: Erakogu

Soome režissöör Klaus Härö hakkab Haap­salus tegema mängufilmi, mis on saanud inspiratsiooni sealse vehklemis­treeneri Endel Nelise elust.

1993. aastal surnud Nelis oli legendaarne kuju, kes pani 1950ndatel aluse Haapsalu vehklemisele ja viis selle maailmakaardile. Siiani ringleb spordirahva seas legend, kuidas ta alustas: tõi metsast kadakased kepid ja sidus neile kaltsud otsa, et silmi kogemata välja ei torkaks – tema esimesteks õpilasteks said poisid, kelle ta oli leidnud tänavalt, kus nad puumõõkadega veheldes rüütleid mängisid.

Filmi tööpealkiri on «Mõõkade tants» (soome keeles «Miekkailija») ja selle tegevus leiab aset aastail 1952–1953. Sünopsise järgi satub noor ja andekas sportlane NKVD eest põgenedes sõjast räsitud väikelinna ja hakkab koolis kehalise kasvatuse õpetajaks, pöörates oma õpilased vehklemise usku. Ta näeb õudusunenägusid sõjast – mobiliseerimisest sakslaste poolt ja pärast Narva rindelt põgenemist enese varjamisest nii sakslaste kui ka venelaste eest.

Tagasi üles