Kui maja on saanud välispiirete lisasoojustuse, akende vahetamise, küttesüsteemide ja ventilatsiooni näol uue terviklahenduse, siis paraneb nii hoone enda kui ka seal elavate inimeste olukord. Vähenevad ka temperatuuri ja niiskuse vaheldumisest põhjustatud kahjustused.
Kuidas toimida praeguste kehvas seisus telliskivifassaadiga hoonetega?
Tellishooned on tõepoolest ohtlikumas seisus, nende fassaadid pudenevad ja kohati varisevad ka välisvoodrid, vahel mitme korruse ulatuses. Kui ka väiksem tellisetükk juba kuuendalt korruselt alla kukub, siis minu pea sellele vastu küll ei peaks.
Pakun välja ennetavalt tähistada selliste varinguohus fassaadiga hoonete ümbrus piirdelindiga. Kuni selleni, et katta sissekäik hoonesse varikatusega. Järgmine samm oleks kogu hoone fassaadi täielik renoveerimine.
Hardo Aasmäe soovitus Mustamäe maha lammutada ja inimesed uutesse kortermajadesse ümber paigutada …
… on lähemas tulevikus fantaasia. Alustada võiks kasvõi ühe majaga, et siis näha, kuidas hakkab edenema nii ehitamine, inimeste ümberpaigutamine kui ka hulk muid üleskerkivaid küsimusi.
Nõukogude ajal linnaosade kaupa kerkinud kortermajad valmisid tüüpprojektide ja riikliku plaani järgi. Toona oli majandusolukord teine. Turumajandus ei võimaldaks meil seda ehitusmahtu sellisel viisil korrata. Iga liigutus uute hoonete rajamisel maksab turuhinda – sh lammutamine, projekteerimine, uute ehitamisel materjal, tööjõud jne.
Seni kuni pikema aja jooksul tekivad uued elamud, on mõistlik olemasolevaid ja veel aastakümneid püsti seisvaid maju hooldada ja remontida, et neis elavatel inimestel oleksid normaalsed elutingimused.