Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Einar Soone: kõigil on õigus arvamusele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Eesti kirikute nõukogu president piiskop Einar Soone
Eesti kirikute nõukogu president piiskop Einar Soone Foto: Mati Hiis / Õhtuleht

Eesti kirikute nõukogu president ja Kaarli koguduse õpetaja piiskop Einar Soone sõnas kommentaariks tänasele vaimulike pöördumisele poliitreklaami teemal, et tema ei teeks vahet, kes on pöördumise autorid.


Rida vaimulikke saatis täna parlamendis esindatud erakondadele pöördumise, milles taunis poliitreklaamis oma oponentide mustamist ja kutsus üles erakondade juhte olema eeskujuks vastastikuses austamises.

Piiskop Einar Soone märkis, et kui inimene tunneb, et ta peab midagi ütlema, siis on tal see õigus. «Korjatakse väga erinevaid allkirju erinevatele pöördumistele ja ma ei näe siin väga suurt erinevust. Ka mõnel muul puhul tehakse ju selliseid pöördumisi ja miks ei võiks seda teha vaimulikud?»

Soone kinnitusel on sarnaseid pöördumisi varemgi tehtud. Ta lisas, et kui rääkida kiriku kui institutsiooni või organisatsiooni tegevusest, siis näiteks kirikute nõukogul on iga-aastased regulaarsed kohtumised peaministriga ning korrapäraselt käib koos ka luterliku kiriku ja valitsuse asjatundjate komisjon.

Keskerakond, kelle paari nädala eest linnapilti ilmunud reklaamid andsid vaimulike pöördumisele tõuke, asus kirja saatjaid juba süüdistama Mart Laari ja Andrus Ansipi teenistusse astumises. Einar Soone rääkis, et kuigi tema ise ei ole kuidagi pöördumisega seotud, on ta seda teksti täna näinud ja sealt mingit poolte valimist küll välja ei lugenud. «See on kõikidele erakondadele suunatud märgukiri. Vaadake peeglisse ja eks igaüks tunneb, kus ta on natukene üle piiri läinud,» märkis Soone.

«Kiriku käest küsitakse tihti eetiliste ja moraalsete valdkondade osas seisukohta ja see on üks selline märgukiri, mille puhul mitte ainult poliitikud peavad endasse vaatama ja küsima, kas ma olen kõik õigesti teinud, kas ma olen väärikalt teinud? See on täiesti normaalne kristlik ellusuhtumine,» lisas piiskop.

Ta lisas, et tihti ei olegi tegemist teoloogilise küsimusega, vaid lihtsalt maitseküsimusega, kus nähakse üle eetilise piiri astumist. «Ma arvan, et kirikuinimesed ja mitte ainult nemad võiksid oma arvamust avaldada,» ütles Soone.

Ta möönis, et erakondadesse kuulub vaimulikke, kuid uskus, et nad avaldavad ka erakonnasiseselt oma arvamusi nii kodaniku kui kiriku liikmena. «Ma näen seda ühe normaalse tegevuse ja võimalusena, mis on meie ühiskonnas alati teretulnud.»

Kas Soone oleks sellisele pöördumisele alla kirjutanud? «Ma ei tea kõige selle tagatausta, ma ei ole selle kooslusega koos olnud ja ei tea isegi, kuidas see sündis,» vastas Soone.

Ta tõi aga ühe näite taasiseseisvumise algusajast, kui Eestis tegutses ka kristlik liit. «Tallinnas oli toona Ararati veinipood ja selle akna peal oli pilt, kus kujutati piiskoppi mitra ja piiskopi sauaga ja tema käes oli veinikobar,» meenutas Soone. Vaimulikel tekkis küsimus, kas selline pilt sobiks just veinipoe aknale reklaamiks. «Me käisime poes ja ütlesime, et meie meelest see reklaam ei sobi ja reklaam võetigi kahe tunni pärast maha.»

Tagasi üles