Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman

Juhtkiri: lihtne Eesti inimene saab digiturust kasu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Foto: Urmas Nemvalts

Mida teha, et Eesti inimestel läheks elu paremaks? Ja kas see juhtub kiiresti või aeglaselt?

Kui tahta häid muutusi, siis võiks valida püsiva mõjuga otsustest need, mille mõju hakkab tunda olema kiiremini. Üle Euroopa tunnustatav digitaalallkiri võib paljudele näida kauge ja võõras, ent ometigi mõjutab see ka nende palka (või pensionit) ja vorsti hinda poes. Iga vorstikilo hinnas on oma osa lepingutel, mis on sõlmitud teekonnal söödavilja kasvatajast loomapidajani ja sealt edasi kuni kokkuleppeni hulgimüüja ja teie kodupoe vahel. Igal sellisel lepingul on hind nii rahas kui ka ajas mõõdetuna.

Kui (vahendus)lepingute sõlmimise hind on väga kõrge, siis on määrav eelis neil, kes suudavad ühe kokkuleppega müüa palju – uue aja mõisnikel. Kui kokkuleppeid on lihtne ja odav sõlmida, siis võivad saada eeliseid väikesed ettevõtjad. Kusjuures tarbijatele on see kasulik tänu suuremale valikule, nii hinna kui ka kvaliteedi mõttes. Mida rohkem pakkujaid on, seda usutavam tundub, et iga ostja leiab oma ootustele vastava toote.

Tagasi üles