Õpilasmaleva korraldajana olen igal aastal püüdnud noorte malevaellu tuua mõne aktuaalse teema. Möödunud aastal oli selleks integratsioon.
Et Kõrveküla ja Valga malevarühmades olid nii muu kodakondsusega kui ka kodakondsuseta noored, siis sai Eesti multikultuurset elukeskkonda käsitletud nii sees- kui välispidiselt.
Olgu vahemärkusena mainitud, et Eurobaromeetri järgi on Eesti Euroopa Liidu liikmesriikide seas viimasel kohal kodanike hulga poolest, kellel on igapäevaseid kontakte teistest religioonidest või rahvusest inimestega. Eestis on selliseid kodanikke 44 protsenti, euroliidu keskmine 65 protsenti.
See tähendab, et eestlased pole rutanud suhtlusbarjääre ületama.
Seikluspäeval «Võimatu missioon» oli malevlastel ülesanne intervjueerida tartlasi ja Tartu linna külalisi ning uurida nende arvamust ühtekuulumistundest tänapäeva Eestis.
Enamik vastajaid arvas, et ühtekuuluvustunne on kesine ja sallivust võiks olla rohkem. Mõni üksik vastaja ei pidanud seda probleemiks. Turistid, peamiselt küll soomlased, arvasid aga, et ühtekuuluvustunne on Eestis väga tugev.
Küsimuse peale, kuidas muuta Eesti ühiskonna liikmeid üksteise suhtes sallivamaks, pakuti, et vaja oleks korraldada ühisüritusi – mitte ainult rahvusvahelisi, vaid ka eri põlvkondi kokku toovaid laulu- ja tantsupidusid.
Rohkem selliseid ühistegevusi, kus ei rõhutataks erinevusi, vaid toodaks esile meie sarnasusi.
Kurdeti ka karismaatilise liidri puudumise üle ja arvati, et poliitikute vahetu suhtlemine rahvaga aitaks samuti olukorda parandada.
Tuginedes oma elukogemusele ja püüdlusele saada maailmakodanikuks, julgen väita, et sallivust saab arendada samamoodi nagu ka usaldust ja mõistmist, et teistsuguse kultuuritaustaga kodanikud rikastavad ja mitmekesistavad meie ühiskonda.
Loomulikult peame riigi sisejulgeolekut silmas pidades reguleerima ja kontrollima migratsiooni, kuid kes on selle lävepaku ületanud, väärib külalislahket kohtlemist. Samaväärset sellega, mida ootame meiegi, kui võõrsile läheme.