Erinevalt näiteks ELi ühisest politseiagentuurist Europol, mis abistab oma liikmesriikide politseiameteid kurjategijate tabamisel, on Interpol kummaline ilma sõltumatu administratiivse, juriidilise või parlamentaarse kontrollita organ.
Küll kinnitas Interpol, et suudab omaenda jõududega oma kanalite ebasobivat kasutamist vältida. Interpol väitis, et selle peasekretariaat kontrollib enne avaldamist kõiki liikmesriikide esitatud vahistamistaotlusi. Samuti lisas Interpol, et kui peasekretariaadile esitatakse pärast isiku rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutamist informatsiooni, mis sunnib teda nimekirjast eemaldama, siis uuritakse asja uuesti. Veel teatas Interpol, et kui tagaotsimisteade osutub põhjendamatuks, kustutatakse andmed isiku kohta nende andmebaasist ning sellest teavitatakse ka kõiki liikmesriike.
Ometi pole süütul inimesel üldse kerge selle «konksu otsast» pääseda. Nii Browder, Kross, Mihhalevitš kui Silajev selgitasid, et nad said erikohtlemise osaliseks, kuna on siiski avaliku elu tegelased ning meedia- ja poliitikaringkondades tuntud.
Interpoli organ CCF, mis tegeleb tagaotsimisteadete tühistamistaotlustega, koosneb viiest inimesest ning nende otsused võtavad teinekord mitmeid kuid aega. Ning isegi rahvusvaheliselt tagaotsitute nimekirjast kustutamine ei tähenda, et isik võiks turvaliselt maailmas reisida. Mõnede riikide politseiametid hoiavad oma kohalikes andmebaasides tagaotsimisteateid ka pärast seda, kui Interpol on need tühistanud.
Mihhalevitš tunnistas, et teab isiklike kontaktide kaudu, et tema nimi on jätkuvalt mitmete riikide vastavates andmebaasides. «Seetõttu ei reisi ma Schengeni ruumist väljapoole,» tunnistas ta.
Eestis elav Valgevene opositsionäär Andrei Abozau rääkis kahest juhtumist teiste Valgevene dissidentide Dmitri Pimenovi ja Igor Koktõšiga, kes peeti Interpoli tagaotsimisteadete alusel Euroliidu riikides kinni. «Iga kord, kui ma lähen lennukile, tunnen ma ohtu, et ei pruugi saada oma pere juurde naasta ning mind võib oodata ees väljasaatmine Valgevenesse,» sõnas ta.