Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Masinpesuga võib säästa

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

EVA LUTS

Et raha pesupesemisel kokku hoida, tasub pesumasinat ostes välja selgitada, kui palju see võtab vett ja elektrit.

«Pesumasinate võrdlus enne ostmist tasub end kindlasti ära, sest eri tüübid ja mudelid tarbivad energiat erinevalt,» kinnitas tarbijakaitseameti inspektor Eva Annion. Uuemad pesumasinad tarvitavad kuni 30% vähem elektrit ja 40% vähem vett kui kümne aasta vanused mudelid.

Mõni kulutab rohkem

Kindlasti tasub lugeda masinatega kaasas olevaid infolehti, kus peab olema märgitud elektri- ja veekulu.

Energiakulu oleneb ka sellest, kas pesumasin on eest- või pealtlaetav. Kilogrammi pesu pesemiseks kulutavad eestlaetavad pesumasinad Annioni andmetel vett tavaliselt 10 liitrit, pealtlaetavad 13-15 liitrit.

Elektrit kulutavad eestlaetavad pesumasinad sama koguse pesu pesemiseks tavaliselt 0,36 kWh, pealtlaetavad 0,38-0,40 kWh.

«On olemas säästlikke masinaid, mis 52 liitri veega pesevad puhtaks viis kilo pesu, kuid samas võib mõni masin selleks vajada 85 liitrit vett,» rääkis Annion.

Mõnel masinal on automaatne vee sisselaske süsteem. See tähendab, et need masinad võtavad ainult nii palju vett sisse, kui seda vajab masinasse pandud pesukogus.

Paljudel masinatel on energiasäästuprogrammid. Need pikendavad leotusaega - nii saab pesu puhtaks ka madalamal temperatuuril ja väiksema energiakuluga.

Pesumasina energiatarbimine sõltub eelkõige soojendatava vee kogusest ja temperatuurist.

«Korraga peaks pesema terve masinatäie, sest üksikuid pesuesemeid eraldi pestes kulub nagunii masinatäie jagu elektrit,» ütles Annion. Seepärast peaksid väikesi pesumasinaid ostma ainult need, kes tõesti pesevad vähe pesu. Suure pesukoguse pesemiseks väikese masinaga kulub tunduvalt rohkem elektrit kui suure masinaga.

«Mõnel pesumasinal on programm poole masinatäie pesemiseks, kuid kokkuhoid pole eriti suur,» sõnas Annion.

Samas ei tohi ka masinat väga täis suruda. «Sinna peab panema nii palju pesu, et jääks ruumi veel käte sissesurumiseks,» ütles Annion. Liiga täis masin võtab rohkem energiat ja riided võivad jääda mustaks.

Säästunipid

Automaatpesumasinate ja hea pesupulbri kasutamise korral ei ole eelpesu enamasti vajalik.

«Ainult väga määrdunud pesu või desinfitseerimist vajavaid riideid tuleks pesta kõrgel temperatuuril,» ütles Annion.

Pesupulbrit peaks masinasse panema kindla koguse, mitte aga juhuslikult raputama.

Kuivatiga pesumasinate omanikud võiksid arvestada, et mida tugevamalt pesu enne tsentrifuugitakse, seda vähem energiat kulub kuivatamiseks.

Üldiselt võtavad pesukuivatid Annioni andmetel palju elektrit, ligikaudu 1,5 korda rohkem kui pesemine ise.

Kommentaarid
Tagasi üles