Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Eluterve Eesti ja sport

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
VALERI MAKSIMOV

Pühapäevasel Liikumise Eluterve Eesti II kongressil Rahvusraamatukogus räägiti palju spordist. Põhjuseks asjaolu, et liikumise käimalükkajad ja vedajad on spordiga väga tihedalt seotud.

Eluterve Eesti deviis kattub sõnaliselt ja sisult ETE programmi nimetusega - Tervis kõigile. Nimelt: riigi asi on luua oma rahvale tingimused sportimiseks ja tervete eluviiside levikuks, ETE kui rahva hulgast välja kasvanud liikumine näeb oma rolli nii üksikisiku kui riigi juhtorganite taganttorkimises, vajaliku tegevuse vahetpidamatus väärtustamises.

Rõhk kvaliteedile

Omaette peatükk liikumise programmdokumendis, mis üleeile vastu võeti, on noorte sportlik liikumisharrastus. See ei käsitle üksnes spordikoolis käimist või kooli kehalist kasvatust, see on ka tähelepanu juhtimine terviseõpetusele, kooli sportlikele ringidele, spordiajaloo tundmise vajadusele jm.

Eluterve Eesti hakkab peale käima, et ka koolieelsete lasteasutuste jaoks töötataks välja oma kehalise kasvatuse kava, sealjuures rõhutades, et seda peavad läbi viima eriettevalmistusega inimesed. Ammuse nõudena püsib päevakorras võimlemistundide arvu suurendamine koolis vähemalt kolme korrani nädalas. Vähimagi võimaluse korral tuleb haridussüsteemi õppeprogrammi lülitada kohustuslik ujumisõpetus.

Aktiivsus Tartus

Üle viie tunni kestnud kongressil võeti Riigikogu esimehe Toomas Savi eesistumisel aktiivselt sõna, rääkida soovijaid oli üle kahekümne.

Välja öeldi nii koosistumise käigus sündinud kui kauem settinud mõtteid. Barcelona olümpiamängude kuues naispurjetaja Krista Kruuv lõi oma mõttekaaslastega Tartus mittetulundusühingu nimetusega «Tartu spordi- ja mänguväljakud» ja rääkis, kuidas ta näeb võimalust parandada sportimistingimusi linnas. Veelgi suurejoonelisemat ideed - luua Tartus aastaks 2000 vee- ja tervisekeskus kahe ujula, saunade ja muuga - tutvustas linna kultuuriosakonna asejuhataja Mati Tolmoff. Tartlaste ideed ei toetanud Magdaleena haigla peaarst ja Eesti Olümpiakomitee Täitevkomitee liige Peeter Mardna, kes esindas seisukohta, et õigem oleks raha suunata sportimiskvaliteedi tõstmisele laiemalt, näiteks spordiinstruktorite koolitamisse ja kasutamisse. Mardna öelduga harmoneerus Tallinna Purjespordikeskuse Raimo Kägu ettaste - tehkem parem kõik, et rohkem oleks kogu maal väikseid ujulavanne, palliplatse, uisuväljakuid jms, mis ei maksa kümneid miljoneid.

Õpetaja väärtustamine

Kaitseminister Andrus Öövel kuulutas kongressi kõnetoolis, et vaimne võimekus on mõeldav üksnes teatud kehalise konditsiooni baasil. Selleks peaks kehalise kasvatuse tunde olema koolis mitte kaks ega kolm nädalas, vaid iga päev üks.

Judoõpetaja Andres Lutsar ennustas: kui me ei soosi aktiivseid õpetajaid koolis, ei maksa tervest inimesest varsti enam midagi rääkida ja võib välja kuulutada eriolukorra.

Liikumise Eluterve Eesti esimeheks valiti tagasi Estonia ooperisolist Mati Palm, 11-liikmelisse juhatusse kuuluvad peale esimehe Charles Vallmann, Toomas Savi, Henn Vallimäe, Ilmar Pärtelpoeg, Ruta Kruuda, Kaja Kuivjõgi, Jüri Dorbek, Raivo Kallas, Ahto Paavo ja Johannes Nittim. Volikogu sai 43-liikmeline.

Kommentaarid
Tagasi üles