10. veebruar 1997, 00:00
Täna televisoonis, «Kiirabihaigla», Süvakosmilised fantaasiad
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
TIIT MERISALU
Esmaspäeviti, teisipäeviti ja kolmapäeviti kell 20, TV 1: «Kiirabihaigla» («ER»), USA.
Tänasest alustab täiskavaga TV 1, juba neljas telekanal Eestis. Esialgu on kavas peamiselt teleseriaalid, kuid saadud info kohaselt peaksid kuu-paari pärast programmi jõudma ka mängufilmid.
TV Ühe esindussarjaks tõotab kujuneda «Kiirabihaigla» (originaalis «E(mergency) R(oom)»), mida võib liialdamata nimetada kvaliteetsarjaks. On tuntud tõsiasi, et kõigis seriaalides esineb heatasemeliste osade kõrval ka nõrgemaid, kuid «Kiirabihaigla» osad on tähelepandavalt ühtlaselt head.
Oma osa selles, et «Kiirabihaigla» valiti 1996. aastal Ühendriikides vaatajate seas kuuldavasti aasta parimaks telesarjaks, on produtsendil ja loojal Michael Crichtonil. Ta on olnud fenomenaalselt edukas kirjaniku ja stsenaristina, aga ka arvestatav rezhissöörina. Tema filmidest on Kanal 2 näidanud futuristlikku põnevikku «Westworld» (1973) ja trillerit «Kooma» (1978). Tema kirjutatud on stsenaarium Steven Spielbergi menuloole «Sauruste park». Crichtoni ulmeromaanid on aga viimastel aastatel olnud Ameerika müügitabeli tipus.
1994. aastal alustatud ja väga menukaks kujunenud «Kiirabihaigla» valmis Spielbergi Amblin Televisionile. Sari esitab dramaatiliselt, isegi provotseerivalt linnastunud keskkonnas valitsevat kaost, mida ilmekalt peegeldab kiirabihaigla vastuvõtutoa argipäev. Sarja keskseteks tegelasteks on oma tööle pühendunud altruistlikud ja tööhullud arstid, kes võidavad oma patsientide armastuse ja ka vaatajate sümpaatia.
«Star Trek. Süvakosmos 9», täna kell 22.20, TV 3.
Tõsiasja, et kosmiline kultussaaga «Star Trek» viimaks ka Eesti ekraanidele on jõudnud, võib võtta kui paratamatust. On ju meie telekanalid ostnud näitamisõiguse peaaegu kõikidele seebisevõitu pildijadadele, mis on laias maailmas vähegi laineid löönud (näiteks «Dallas», «Santa Barbara», «Vaprad ja ilusad»). Ja laineid on «Star Trek» 31 aastat kestnud eksistentsi jooksul löönud tõenäoliselt rohkem, kui kolm eelnimetatut kokku.
«Star Treki» tütarseriaal «Süvakosmos 9» erineb oma sugulastest selle poolest, et siin ei toimu tegevus maailmaruumi saladusi uurival tähelaeval, vaid hiiglaslikus kosmosejaamas, kus elab koos tuhandeid erinevate rasside esindajaid. Igaühel neist on oma veidrused ja tihtipeale ei saa nad üksteisega kuigi hästi läbi. Jaam kuulub Planeetide Ühendatud Föderatsioonile ning selle kapteniks on mustanahaline maalane Benjamin Sisko (Avery Brooks). Föderatsioon, kuhu kuulub suur hulk meie galaktikas elavatest rassidest, on üks «Star Treki» universumi võimsamaid struktuure ning seetõttu leidub loomulikult väga palju neid, kes tahaksid selle tehnoloogilisi või poliitilisi saavutusi enda kasuks pöörata.
Kosmosejaama kaptenina leiab Sisko end üpris ebameeldivast olukorrast: habras rahu sõjaka klingonite rassiga ähvardab iga hetk puruneda. Föderatsiooniga vaenujalal seisvad kardassialased ihuvad hammast kosmosejaama läheduses asetsevale sõltumatule Bajorani planeedile, bajoranlased ise aga on valmis oma vabadust kaitsma kasvõi terrorirünnakutega föderatsiooni vastu. Asjalood muutuvad veelgi hullemaks, kui hakkavad levima jutud salapärasest kujumuutjate rassist, kes olevat pärit maailmaruumi teisest servast ja kelle esindajad olevat võimelised võtma ükskõik millise kuju, nii et lõpuks ei või keegi enam kedagi usaldada.
ALAR HELSTEIN