Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Koolitus viib töötud ettevõtetele kosja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Meie unistuste ettevõte müüb ökoloogilisi puidutooteid ning häid ideid kaasalöömiseks jätkub kõigile, arutasid töötute teabepäevast osavõtjad Angelina Tšekuolite (vasakult), Laine Leppik, Tiina Laas ja Eve Juss.
Meie unistuste ettevõte müüb ökoloogilisi puidutooteid ning häid ideid kaasalöömiseks jätkub kõigile, arutasid töötute teabepäevast osavõtjad Angelina Tšekuolite (vasakult), Laine Leppik, Tiina Laas ja Eve Juss. Foto: Sille Annuk

Tartu koolitusfirma mõtles välja maailmas ainulaadse töötuse vähendamise projekti, mis aitab ettevõtlussoonega töötutel vilunud tegijate abiga oma äri alustada.


Programmi korraldava Estonian Euromanagement Ins­­titute'i (EEI) direktor Marju Unt selgitas, et projekti tuum on olemasolev ettevõte, kellel on kõrvalvaldkondi, kus ta ise tegutseda ei suuda või ei taha. Neid ülesandeid kutsutaksegi täitma uus, ettevõtlussoonega töötu loodud firma.

Juba toimivat firmat nimetatakse projektis kujundlikult Jupiteriks ja selleks võib olla näiteks murutraktoritega kauplev aiatehnikapood. Paljud sealt traktori ostnud tahaksid, et keegi nende masinat ka remondiks ja õlitaks, pood aga sellega ei tegele.

Tänu vilistlastele


Siin tulebki mängu alustav ettevõtja, praegune töötu, kes hakkab poe müüdud traktoreid hooldama, sõnas Unt. Piltlikult öeldes saab uuest ettevõtjast Kuu, mis tiirleb ümber Jupiteri (päris Jupiteril on üle viiekümne Kuu). Nii on alustaval ettevõtjal oma äriga pihta hakates palju suurem šanss õnnestumiseks, sest esimesed kliendid on kohe olemas.

«See kõik saab õnnestuda ainult siis, kui mõlemal poolel sellest kasu on,» sõnas firma Reginett omanik Jaan Lusikas, kes võtab koolitusest osa Jupiterina.

Unt lisas, et andmaks juba olemasolevatele ettevõtjatele kindlust, et uus tegija näiteks nende klientidega jalga ei lase, peaks koostööna asutatavatest ettevõtetest 51 protsenti kuuluma Jupiterile.

Ta lisas, et sellise projekti peale ei saaks isegi mõelda, kui EEI-l ei oleks aastate jooksul kogunenud väikestest ja keskmise suurusega ettevõtete omanikest koosnevat liikmeskonda, kelle seast tulevad projekti Jupiterid.

Oma alustavast firmast suuremat poolt ära anda võib olla psühholoogiliselt raske, möönis Dorpati konverentsikeskuses projekti kohta korraldatud teabepäeval osalenud Kersti, kes oma äriplaani liigvarase avalikustamise hirmus leheveergudel perekonnanimega esineda ei soovinud.

Unt sõnas, et enamasti paraku alustataksegi üksi oma äri, kuid koostöö Jupiteriga aitab uue ettevõtte lihtsamini jalule ja selle nimel tasub pingutusi teha.

Äriplaanid valmis juuniks


«Tegu on ju pilootprojektiga, küsimusi on veel palju,» sõnas EEI programmidirektor Helve Ulmas. Esimest koolitust tasubki võtta kui suurt eksperimenti, lisas Unt.

«Tartus katsetame seda mudelit esimest korda maailmas ja loodame, et ka mujal hakkavad Jupiterid Kuid otsima ning Kuud võimalikel Jupiteridel silma teritama,» sõnas ta.

Dorpati konverentsikeskuses peetud teabepäeval jagati infot kaheksakümnele töötule, kelle seast valitakse välja kuusteist kõige sobivamat, kes pääsevad Jupiteridega koostööd tegema.
«Fantastiline!» sõnas teabepäeva kohta praegu töötu Dagmar Sannamees. «Isegi kui ma edasi projekti ei mahu, andis see päev kõvasti selgust ja positiivsust.»

Reedel genereerisid Kuudele äriideid paarkümmend ettevõtjat, aprillist juunikuuni läbitakse mitu astet, mille käigus selgub, kuidas tegutsevad ettevõtted ja värsked alustajad kokku sobivad. Jaanipäevaks valmivad äriplaanid, mida Kuud teoks tegema hakkavad.

Ärinõuandla koolitab ja toetab

Tagasi üles