Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Tagasivaade olümpiale: kergejõustiklased, Mitmevõistlus, Heited, Hüpped, Tervishoiuministeerium hoiatab: sportimine kahjustab teie tervist!?, OLÜMPIAKERGEJÕUSTIKU AASTASADA, 800 M JOOKS, EDUKAIMAD RIIGID, ATLANTA 1996

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
VALERI MAKSIMOV

Pikalt oodatud aeg jõuab kätte. Homme analüüsitakse Viru hotelli konverentsisaalis Eesti Olümpiakomitee laiendatud koosolekul Eesti sportlaste esinemist Atlanta olümpiamängudel. Analüüsimisel võtab EOK aluseks spordialaliitude poolt esitatud aruanded.

Eesti olümpiadelegatsiooni arvukaima osa moodustasid kergejõustiklased, neid oli 13. Eesti Kergejõustikuliidu treenerite nõukogu arutas Tallinnas olümpiakergejõustiklaste esinemist kolm nädalat tagasi ja andis hinnangu igale võistelnule. Ala vanemtreenerite poolt väljaöeldu protokollis EKJLi treenerite nõukogu esimees Henn Vallimäe. Alljärgnev on treenerite nõukogu aruande (allakirjutanu poolt) redigeeritud variant.

Vanemtreener Rein Sokk:

Ettevalmistus 1996. aasta hooajaks algas igal olümpiakandidaadil eraldi. Erki Nool ja Andrei Nazarov harjutasid jaanuaris Lõuna-Aafrikas. Euroopa sisemeistrivõistlustel märtsis Stockholmis oli Nool esimene, Nazarov katkestas. Indrek Kaseoru ettevalmistuse kohta info puudus.

Aprillis treenis Nool taas Lõuna-Aafrikas, Nazarov ei saanud sinna sõita. Aprillis-mais olid kõik kolm Hispaanias, kuid Kaseoru kohta täpsemat infot polnud. Kevadel Götzises võistlesid Nool ja Kaseorg. Nool esines hästi, Kaseorg katkestas vigastuse, aga ilmselt ka mittepiisava vormi tõttu.

Treenerite nõukogu püstitas nõude, et kes juunis Tallinnas Euroopa karikavõistlustel kaasa ei tee, olümpiamängudele ei sõida. Otsus oli õige. Tallinnas võistlesid kõik neli meie kümnevõistlejat (neljandana Ramon Kaju) hästi, Eesti pääses superliigasse. Kuid meestel oli 1500 m jooksu ajal probleeme põlvedega.

Olümpiamängudele sõideti kolm nädalat varem - pole kindel, kas see oli õige samm. Meditsiiniline teenindamine oli nõrk.

Atlantas startisid Nool, Nazarov ja Kaseorg. Nazarov kannatas vigastuse all, selle põhjus pole täpselt teada. Kaseorg katkestas kergekäeliselt pärast kettaheidet, viidates vigastusele. Hea pingutuse korral võinuks ta saada 7900 punkti ja 24. koha, kuid ilmselt polnud see nii planeeritud. Nool esines oma tippvõimete kohaselt, olles kuues. Koht pole hea, kuid punktisumma oli suurepärane.

Kokkuvõtteks: Kaseorg ei jõudnud vormi terve hooaja jooksul, Nazarov jäi mõistatuseks vigastuste pärast, Nool esines terve hooaja vältel väga hästi. Hinded: Kaseorg ja Nazarov - ebarahuldav, Nool - väga hea.

Vanemtreener Vello Palm:

Ettevalmistus toimus põhiliselt kevadise Hispaania-laagri baasil, mis oli Aivar Karotamme poolt hästi korraldatud. Kuid treening toimus täieliku isetegevuse vormis. Hea, et vahetu olümpiaeelne ettevalmistuslaager Ameerikas selles suhtes parem oli - treenerirollis olid Karotamm, Aleksander Tammert seenior ja Vello Palm.

Olümpiamängudele poleks pidanud sõitma kuulitõukaja Ants Kiisa ja odaviskaja Donald-Aik Sild. Esimest segas vigastus, teise tulemused olid alla igasugust arvestust.

Kettaheitja Aleksander Tammert oli Atlantas heas vormis, kuid tema esinemise võib hinnata vaid rahuldavaks. Pidanuks püüdma võistelda Grand Prix’ karussellis Euroopas. Vasaraheitja Jüri Tamme tulemus oli prognoositav, hinne - rahuldav. Eha Rünnel puudus ettevalmistaval etapil EOK ja kergejõustikuliidu rahaline toetus. Ta esines rahuldavalt.

Vanemtreener Vladimir Stepanishin:

Kõrgushüppaja Marko Turbani võistlemise võib hinnata rahuldavaks. 22. koht esimesel suurvõistlusel oli parem, kui reaaalselt loota võisime. Virge Naerise tulemus kolmikhüppes vastas ennustusele, kuid lootused olid suuremad. Esinemishinne - hea. Teivashüppaja Valeri Bukrejevi tase ei rahuldanud, ületamata jäi algkõrgus 5.40. Bukrejev on 32-aastane, ta pole siiani paranenud 1994. aasta Euroopa meistrivõistlustel saadud käevigastusest.

Jooksud (maraton)

Vanemtreener Andres Nirk:

Jane Salumäe treenis kevadel Keenias. See laager sisuliselt ebaõnnestus, kuna välja ei tulnud koostöö soomlaste ega keenialastega. Olümpiamängudel katkestas Salumäe 20. kilomeetril jalalihase krampide tõttu. Krambid jalgades näitavad, et veerezhiimiga oli probleeme juba mitu nädalat varem. Hinne - ebarahuldav.

Pavel Loskutov harjutas kevadel Hispaanias. Laagri planeerimisel valiti odavaim variant. Kohapeal selgus, et jooksmiseks puuduvad seal igasugused tingimused. Olümpiamängude eel treenis Loskutov Colorado mägedes, kust tuli Atlantasse kaks päeva enne starti. Raske öelda, kas see oli viga või ei. Kõigist startijatest 107 jooksjal oli tippmark parem kui temal, Loskutov saavutas 58. koha. Hinne - rahuldav.

Artikli algusesse, lehekülje algusesse, esileheküljele

RANDO SOOME, Pielavesi

Inglismaa omaaegne peaminister Winston Churchill pakkus teise maailma eelõhtul oma rahvale välja järgmise tulevikuperspektiivi: «Mul pole teile lubada muud kui verd, higi ja pisaraid.» Churchilli sõnad sobiksid suurepäraselt ka tänapäeva tippspordi kohta - sealgi voolavad veri, higi ja pisarad. Näiteks poksis.

Alles see oli, kui arstid avaldasid arvamust, et profipoksija Frank Bruno peab sportimise lõpetama, sest vastasel korral võib temast saada järjekordne Parkinsoni tõbe põdev miljonärist patsient mõnes nooblis erakliinikus. Legendaarse Muhammad Ali saatusekaaslane.

Mis see siis tähendab? Juba lapsepõlvest alates on meile õpetatud, et sport on terviseks ning terves kehas on alati ka terve vaim, ent nüüd võib vaat et igas kvartalis lehest lugeda, kuidas mõni nahkkindamees oma kolleegi kabelimatsu tagajärjel pilvepiiri poksiringi üle kolib. Sinna, kus peatreeneri ohje hoiab enda käes Püha Peetrus ise. Hakka või uskuma, et nii mõnigi poksija hoiab kinda sees talismanina hobuserauda - kuidas need sirged ja haagid muidu nii tapvalt tugevad on?

Võtke või jätke, aga tänapäeva profipoksimaailm meenutab kangesti tubakatööstust: miljardite dollarite nimel pakutakse inimestele müügiks kassi-hiire mängu tervisega.

Aga suitsufirmad jätavad vähemalt selle poolest parema mulje, et kirjutavad igale pakile peale üsna iroonilisena tunduva hoiatuse: suitsetamine kahjustab teie tervist. Ehk peaks ka poksisaalide ukse peale lööma suurte naeltega tagasihoidliku plakati: tervishoiuministeerium hoiatab: poksimine kahjustab teie tervist.

Ja ometi pole poks sugugi mitte maailma ohtlikem spordiala. Selleks on - kui uskuda statistikat - käsipall. Seal juhtub kõige sagedamini igasuguseid traumasid, süütutest sinistest plekkidest luumurdudeni. Ainult et poksimatsh on justkui lennusõit - kui ikka midagi tõsisemat juhtub, siis on karta, et lähevad nii trumm kui ka pulgad. Võrriga vastu puud sõites võib aga pääseda vaid kerge ehmatusega.

Tunnen paari tarkpead, kes armastavad pärast kolme õllekannu tühjendamist hakata pidama loengut tippspordi ohtudest, stiilis: sportlane juba nii naljalt tervet päeva ei näe. Jumal nendega, seda enam, et mõnes suhtes on selles ütluses tõttki. Ja ometi võib valutavatest põlvedest või opereeritud õlast hullemaks pidada seda, kui ennastsalgava treeningu tagajärjel ununeb ära ümbritsev maailm. Arstid diagnoosivad seda tõbe niimoodi: muskel on kasvanud pähe. Jah, pean silmas tähehaigust, millesse meie planeedil on surnud rohkem inimesi (nii sportlasi kui ka muude elualade esindajaid) kui 18. sajandil katku. Tõsi, ülekantud tähenduses.

Kui ikka spordipoiss või -tüdruk korraga tunneb, et teistest kaugemale hüpatud sentimeetrid või tõugatud kuulikaared annavad talle õiguse maailmale mäejutlust pidava Jeesus Kristuse kombel alla vaadata, on kuri karjas. Siis võib vabalt juhtuda, et ennast maailmanabaks pidav tegija läheb nii õhku täis, et teda ootab ees tolle lastelaulus Tartust Viljandisse kõndiva põie saatus: läheb karmauhti lõhki. Siis ei ülista teda enam keegi - uhti-uhti uhkesti...

Hoiatava näitena tähehaigusest tuleb kõigepealt meelde neljakordne olümpiavõitja suusahüpetes Matti Nykänen, kellele medalid, au ja kuulsus on teinud karuteene, mille tagajärgi ta veel praegugi omal nahal tunneb. Kõigepealt järgis ta sõna-sõnalt Ernest Hemingway õpetust «kalla viin maha, ainult et kurgu kaudu», siis pantis ta võlgade katteks kõik oma auhinnad ning vahepeal otsis majandusmuredele leevendust üldrahvaliku rahakogumiskampaania kaudu.

Umbes kuu aega tagasi otsustas kõrge lennuga mägikotkas aga oma uperpalle täis minevikuga lõpparve teha, tüürides kolmandat korda abielusadamasse. Hõissa pulmad! Tema väljavalituks osutus Jyväskylä lähedal restorani pidav Sari Paanala, kelle perekonnanime olümpiakangelane nüüd kannab. Nii et Matti Nykäse asemel räägitakse siinmail nüüd Matti Paanalast.

Kas nimemuutus ka mehe tiibu kärbib, näitab aeg, ettekandja tööpaiga abikaasa restoranist tagab see aga küll. Ja mis peamine - rahvas trügib nagu murdu restorani, kus õlut valab klaasidesse Matti Paanala, too kuulus Nykänen. Valab klaasidesse ja toob siis ka lauda. Justkui elav mälestusmärk: siin kõnnib kunagine rahvuskangelane; mees, kelle nina valge viin on teinud punaseks ja nime mustaks; legend, kelle murdis maha tähehaigus. Ja Nykäst vaadates pomiseb nii mõnigi klient omaette: pagana pihta, sportimine kahjustab tõepoolest tervist.

Jah, kahjustab küll, kuid - nagu elu on näidanud - reeglina vaid siis, kui omal pead otsas pole. Sellisel juhul võib tõesti paika pidada ühe ülikooli õppejõu ahastav tõdemus: kui vanajumal inimestele mõistust jagas, olid mõned sportlased võistlustel...

Artikli algusesse, lehekülje algusesse, esileheküljele

TIIT KUNINGAS, TOIVO KIVIMETS

1896 9/6 Edwin Flack (AUS) 2.11,0

1900 18/7 Alfred Tysoe (GBR) 2.01,2

1904 13/3 James Lightbody (USA) 1.56,0

1908 39/10 Melvin Sheppard (USA) 1.52,8

1912 48/15 James Meredith (USA) 1.51,9 MR

1920 40/17 Albert Hill (GBR) 1.53,4

1924 41/21 Douglas Lowe (GBR) 1.52,4

1928 54/26 Douglas Lowe (GBR) 1.51,8

1932 19/10 Thomas Hampson (GBR) 1.49,8 MR (1.49,70)

1936 43/24 John Woodruff (USA) 1.52,9

1948 41/24 Malvin Whitfield (USA) 1.49,2

1952 50/32 Malvin Whitfiled (USA) 1.49,2 (1.49,34)

1956 38/24 Thomas Courtney (USA) 1.47,7 (1.47,75)

1960 51/35 Peter Shell (NZL) 1.46,3 (1.46,48)

1964 47/32 Peter Shell (NZL) 1.45,1

1968 41/31 Ralph Doubell (AUS) 1.44,3 MR (1.44,40)

1972 61/46 David Wottle (USA) 1.45,9 (1.45,86)

1976 42/31 Alberto Juantorena (CUB) 1.43,50 MR

1980 41/28 Steve Ovett (GBR) 1.45,40

1984 69/55 Joaquim Cruz (BRA) 1.43,00

1988 69/53 Paul Ereng (KEN) 1.43,45

1992 59/49 William Tanui (KEN) 1.43,66

1996 56/40 Vebjørn Rodal (NOR) 1.42,58

USA 8 4 8 4 8 10 146,0

GBR 6 3 - 3 4 3 77,0

KEN 2 2 3 1 1 2 43,0

CAN - 2 2 1 - - 21,0

BRA 1 1 - 2 - 1 19,0

JAM - 2 1 1 - - 17,0

FRG - - 1 4 - 1 17,0

GER - - 2 1 2 - 15,0

AUS 2 - - - - - 14,0

NZL 2 - - - - - 14,0

ITA - 2 - - 2 - 14,0

NOR 12,0; BEL 10,0; HUN 10,0; CUB 10,0; URS 9,0; RSA 9,0; FRA 8,0; MAR 5,0; GDR 5,0; GRE 4,0; POL 3,0; TCH 2,0; YUG 1,0. Kullariike 8, medaliriike 23, punktiriike 27.

NOORIM VÕITJA: Ted Meredith (*1891), 20 ja 237 - 1912 Stockholm.

VANIM VÕITJA: Albert Hill (*24.03.1889), 31 ja 147 - 1920 Antverpen.

NOORIM MEDALIVÕITJA: Earl Jones (USA), 20 ja 35 - 1984 Los Angeles.

VANIM MEDALIVÕITJA: Arthur Wint (JAM), 32 ja 58 - 1952 Helsingi.

NOORIM OSALEJA: Awad Saleh (YEM), 17 ja 155 - 1988 Soul.

VANIM OSALEJA: Francisco Valdez (PER), 35 ja 305 - 1936 Berliin.

ÜLEKAALUKAIM VÕIT: Melvin Sheppard 1.52,8, Emilio Lunghi 1.54,2 - 1908 London.

NAPIM VÕIT: David Wottle 1.45,9 (el. 1.45,86), Jevgeni Arzhanov 1.45,9 (1.45,89) - 1972 München.

KAKS MEDALIT (9): Melvin Sheppard (USA), kuld 1908 ja hõbe 1912; Douglas Lowe (GBR), kuld 1924 ja 1928; Philip Edwards (CAN), pronks 1932 ja 1936; Malvin Whitfield (USA), kuld 1948 ja 1952; Arthur Wint (JAM), hõbe 1948 ja 1952; Peter Shell (NZL), kuld 1960 ja 1964; Wilson Kiprugut (KEN), hõbe 1968 ja pronks 1964; Sebastian Coe (GBR), hõbe 1980 ja 1984; Joaquim Cruz (BRA), kuld 1984 ja hõbe 1988.

NELIKVÕIT: USA - 1904 St. Louis.

KOLMIKVÕIT: USA - 1912 Stockholm.

EESTLASED (3): Johannes Villemson, eelj. (6.) 2.00,2 - 1920 Antverpen. Ergas Leps (CAN), vahej. (6.) 1.52,6 - 1960 Rooma. Rein Tölp, poolf. (5) 1.49,1 - 1964 Tokyo.

FINAAL. 31.07. 1. Vebjørn Rodal (NOR) 1.42,58 OR; 2. Hezekiel Sepeng (RSA) 1.42,74; 3. Fred Onyancha (KEN) 1.42,79; 4. Norberto Tellez (CUB) 1.42,85; 5. Nico Motchebon (GER) 1.43,91; 6. David Kiptoo (KEN) 1.44,19; 7. Johnny Gray (USA) 1.44,21; 8. Benyounes Lahlou (MAR) 1.45,52.

EELJOOKSUD (poolfinaali kaks paremat + kaheksa kiiremat aegadega). 27.08. I - 1. Vebjørn Rodal (NOR) 1.45,30; 2. Curtis Robb (GBR) 1.45,85; 3. Jose Luiz Barbosa (BRA) 1.46,58; 4. David Matthews (IRL) 1.46,76; 5. Joachim Dehmel (GER) 1.47,12; 6. Joseph Rakotoarimanana (MAD) 1.47,33; 7. Tommy Asinga (SUR) 1.48,29.

II - 1. Philip Kibitok (KEN) 1.45,34; 2. Nico Motchebon (GER) 1.45,82; 3. Bruno Konczylo (FRA) 1.46,04; 4. Adem Hecini (ALG) 1.47,23; 5. Abdulrahman Abdulla (QAT) 1.48,52; 6. Flavio Godoy (BRA) 1.48,91; 7. Cherif Aidara (MTN) 1.56,20.

III - 1. Norberto Tellez (CUB) 1.47,24; 2. Craig Winrow (GBR) 1.47,41; 3. Pavel Soukup (CZE) 1.47,67; 4. Andres Diaz (ESP) 1.47,86; 5. Atle Douglas (NOR) 1.48,60; 6. Cedric Harris (DMA) 1.51,46; 7. Fernando Arlete (GBS) 2.00,07.

IV - 1. David Kiptoo (KEN) 1.45,11; 2. Giuseppe D’Urso (ITA) 1.45,27; 3. Johan Botha (RSA) 1.45,63; 4. Jimmy Jean-Joseph (FRA) 1.45,64; 5. Ibrahim Aden (SOM) 1.47,31; 6. Charles Nkazamyampi (BUR) 1.47,95; 7. Tavakalo Kailes (VAN) 1.55,07; 8. Naseer Ismail (MLD) 1.58,70.

V - 1. Johnny Gray (USA) 1.45,87; 2. Einars Tupuritis (LAT) 1.45,88; 3. Savieri Ngidhi (ZIM) 1.46,46; 4. Balazs Koranyi (HUN) 1.46,63; 5. Antonio Abrantes (POR) 1.47,73; 6. Clive Terrelonge (JAM) 1.48,29; 7. Themba Makhanya (SWZ) 1.59,02.

VI - 1. Arthemon Hatungimana (BUR) 1.47,10; 2. Andrea Benvenuti (ITA) 1.47,45; 3. Marius van Heerden (RSA) 1.47,46; 4. David Strang (GBR) 1.47.96; 5. Boriss Kaveshnikov (KGZ) 1.48,88; 6. Jose Parrilla (USA) 1.49,99; 7. Yaya Terap Adoum (CHA) 1.52.68.

VII - 1. Benyounes Lahlou (MAR) 1.45,85; 2. Fred Onyancha (KEN) 1.46,07; 3. Paul Byrne (AUS) 1.47,05; 4. Alex Morgan (JAM) 1.47,40; 5. Mohamed Babiker (SUD) 1.48,50; 6. Manlio Molinari (SMR) 1.56,08; Roberto Parra (ESP) ES.

VIII - 1. Hezekiel Sepeng (RSA) 1.46,45; 2. Andre Bucher (SUI) 1.46,85; 3. Andrea Giocondi (ITA) 1.47,26; 4. Brandon Rock (USA) 1.48,47; 5. Saeed Basweidan (YEM) 1.49,35; 6. Greg Rhymer (ISV) 1.50,03. Jean Destine (HAI) ES.

POOLFINAALID (finaali kaks paremat + kaks paremat aegadega). 28.07. I - 1. Sepeng 1.45,16; 2. Motchebon 1.45,40; 3. Kibitok 1.45,58; 4. Bucher 1.46,41; 5. D’Urso 1.46,97; 6. Byrne 1.47,58; 7. Konczylo 1.48,02; 8. Winrow 1.48,57. II - 1. Lahlou 1.43,99; 2. Gray 1.44,00; 3. Onyancha 1.44,02; 4. Hatungimana 1.44,92; 5. Ngidhi 1.46,78; 6. Robb 1.47,48; 7. Botha 1.48,06; 8. Barbosa 1.50,33. III - 1. Tellez 1.43,79; 2. Kiptoo 1.43,90; 3. Rodal 1.43,96; 4. Tupuritis 1.46,41; 5. Matthews 1.47,83; 6. Jean-Joseph 1.48,50; 7. Koranyi 1.50,30. Benvenuti EL.

Artikli algusesse

lehekülje algusesse , esileheküljele

Webmaster
Copyright © Postimees 1995-1996

Kommentaarid
Tagasi üles