Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Õhtul mälestatakse Kautla veretöö ohvreid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Raul Sulbi
Copy
Sõjaajalooklubi Front Line korraldatud näidislahing 2006. aasta Erna retke baaslaagris Kautlas.
Sõjaajalooklubi Front Line korraldatud näidislahing 2006. aasta Erna retke baaslaagris Kautlas. Foto: Liis Treimann

Täna õhtul asetavad Kautlas Erna retkest osavõtjad pärjad Kautla veretöös mõrvatud kohalike elanike mälestuskivile ning lahingutes hukkunud sõjaväelastele. 

Mälestustseremooniast võtavad osa kõik Kautla baaslaagris olevad Erna retkel osalejad, vahendas Erna Retk 2008 pressiesindaja.

24. juunil 1941 otsustas nõukogude võim asutada hävituspataljonid, mis 3. mai Jossif Stalini raadiokõnest juhindudes tegutsesid ka okupeeritud Eesti alal pealetungivate Saksa üksuste ees liikudes põletatud maa taktikast lähtudes.

Nõukogude üksuste terrori eest varjas Kautla piirkonna metsades ennast ligi 2000 inimest, neist enamik olid naised, lapsed ja vanurid.

Et tagada põgenike pääsemine kindlast surmast, ründas Erna löögirühm leitnant Oleg Marnoti juhtimisel nõukogude hävituspataljoni üksusi. Sellega tõmbas Erna nõukogude üksuste jõud enda peale ning võimaldas põgenikel ja metsavendadel piiramisrõngast väljuda.

Kuigi ametlikes aruannetes kuulutati Erna rühm hävitatuks, suutis see piiramisrõngast välja murda. Nõukogude hävituspataljonid vastasid ebaõnnestumistele terroriga.

Kurikuulsaks sai Kautla talu hävitamine, mille elanikke nõukogude hävituspataljonlased piinasid ning seejärel elusalt põletasid.

Pärast seda hävitasid nõukogude julgeolekuüksused haarangu piirkonnas veel kümmekond talu ning mõrvasid nende kätte langenud tsiviilelanikke vanusest ja soost sõltumata.

Homme algaval, 15. korda toimuva sõjalis-sportlikul võistlusel stardib 27 võistkonda, neist 9 välisvõistkonda 7. riigist. Esindatud on Leedu, Norra, Taani, Belgia, Saksa, USA ja Läti võistkonnad.

Võistluse vahekohtunikud on Soomest, Norrast, Roostist ja Taanist ning peakohtunik Ameerika Ühendriikidest, samuti on võistlusel vaatlejad Hollandist ning Hiinast.

Erna Seltsi korraldatav Erna retk võistlusena toimus esimest korda 1994 aastal, aastate jooksul on osalenud sellel 21 välisriigi võistkonnad.

Sel aastal osalevad retkel lisaks kaitseliidu, reservohvitseride, naiskodukaitse, kaitseväe, sõjakooli jt võistkondadele seitsme välisriigi - Leedu, Norra, Taani, Saksamaa, Belgia, Läti ja USA võistkonnad.

Eelmise aasta Erna retke edukaimaks osutus Eesti Reservohvitseride Kogu võistkond, parimaks välisriigi võistkonnaks aga kolmanda koha saavutanud Soome võistkond.

Huvilised saavad võistlusele kaasa elada homme kell 8.30 algaval avamisel
Jüriöö pargis ning 16.30 algaval meredessandil Salmistu randa.

Tagasi üles