Oleks natuke lahja hakata peale vabandusega, et tegelikult on kirjakeel ikka väga kasulik ka. Sellest kasulikkusest oskame me kõik rääkida, seda on meile lugemaõppimisest saadik igat moodi pähe taotud. Mida ma’gi siin muud teen kui kirjutan.
Tellijale
Andrus Laansalu: kirjakeele kahjulikkus
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aga ikkagi on kirjakeele kahjulikkuse ajalugu suuremalt jaolt kirja panemata. Meile ei tule enamasti pähe keelt kasutades selle konstruktsioonielementide kahjulikkuse üle mõtlema jääda. Ketassaagi kasutades tuleb meile seevastu väga kergesti pähe mõtteid, mis väljendavad ketassae kahjulikkust. Keel ja ketassaag ei ole muidugi päris võrreldavad asjad, aga lõikavad nad küll mõlemad. Ja ilma igasuguse metafoorsuseta. Üks lõikab puud, teine mõtet (ma nimelt eeldan, et mõte ei ole kaugeltki ainult keelesisene asi). Ja kirjakeel lõikab mõttest muidugi eriti sirgete servadega tükke.