Näiteks vigase BRCA1 kandjad saavad rinnavähi 50–80% tõenäosusega ja munasarjavähi 15–40% tõenäosusega.
Nende geenide mutatsioonide õigeaegne avastamine annaks inimesele võimaluse kohandada oma elustiil vähi teket maksimaalselt takistavaks (nt loobuda alkoholist, suitsetamisest, järgida arstiga välja töötatud dieeti vms) ning käia regulaarselt vähikontrollis.
Kuna kõnealused geenid on väga suured, oleks mutatsioonide tuvastamine tavalise geenijärjestamise teel väga kallis ja aeganõudev.
Seetõttu on mitmel pool maailmas välja töötatud BRCA-geenide mutatsioonide kiire leidmise metoodika, mis põhineb mingis konkreetses populatsioonis (nt Saksamaa, Venemaa või Leedu) kõige sagedamini esinevate mutatsioonide ülesotsimisel.
Eesti elanikkonnale ainuomaseid BRCA-geenide mutatsioone siiani teada ei ole. Enamgi veel, neid ei pruugigi olemas olla.
«Meil esinevad neis geenides kõige rohkem samad mutatsioonid, mis mujalgi Ida- ja Kesk-Euroopas,» ütleb Vähi-TAKi projektijuht Egle Rebane. «Tegime aga nende seast kindlaks mutatsioonid, mis on meil kõige sagedasemad.»
Patsiendile tähendab protseduur vaid viie milliliitri vere andmist, seejärel tuleb paar nädalat vastuseid oodata. Sellele peab eelnema aga geneetiku konsultatsioon.
Selle käigus hinnatakse patsiendi perekondlikku haiguste ajalugu arvesse võttes, kas geenimutatsioonide esinemine on tõenäoline. Konsultatsiooni õnnestumiseks on patsiendil oluline teada, kas ja millised sugulased on rinna- ja munasarjavähki varem põdenud.
«Selle asemel et pidada kodudes külalisraamatuid, oleks hea mõte seada sisse hoopis kodused haigusraamatud, kuhu märkida ära, millal ja millesse on surnud näiteks vanavanaema,» soovitab Ehin.