Venemaa ja Valgevene näitasid sõjaväeõppustega «Zapad 2013» valmisolekut potentsiaalseteks konfliktideks, tõdes Postimehele Kaliningradi oblastis õppuste üht episoodi jälginud Eesti kaitseatašee Venemaal kolonelleitnant Andres Kütt.
Venemaa läänenaabritel on mõistlik kokku hoida
Kus ja mida teile täpsemalt näidati?
Moskvas resideerivatele atašeedele ja NATO sidemeeskonna Moskva esindajatele näidati 26. septembril Kaliningradi linna lähedal Primorskis paikneval Hmeljovka polügoonil õppuste «Zapad 2013» ühte episoodi. Sõjaväelased kutsuvad seda demoks, kuna visuaalselt ja ülevaatlikult on võimalik tunni-pooleteise jooksul jälgida lavastatud episoodi süžeed otsast lõpuni sinna juurde kuuluvate selgitustega.
Nagu eelnevalt teada, oli episoodi sisuks võitlus Valgevene ja Venemaa territooriumile Kaliningradi oblastisse infiltreerunud terroristliku rühmitusega, kelle vastu siis ka ühiste jõududega võideldi.
Täpsemalt, terroristlikule rühmitusele tarniti meretranspordiga nii konventsionaalseid ja võimalik, et mittekonventsionaalseid relvi. Ennetamaks saadud relvasaadetise kasutamist terroristide poolt, kes teadaolevalt paiknesid mereäärses külas, viis Valgevene ja Venemaa relvajõudude ühisformeering läbi ennetava ründeoperatsiooni, et neutraliseerida terroristide tõenäoline võimalik tegevus nende vastutusalal.
Ründeoperatsiooni õnnestumiseks olid kaasatud erinevad väeliigid. Maavägi soomukitelt BTR-80M sooritas dessandi, mille tagas merevägi dessantlaevadega. Õhust toetasid operatsiooni läbiviimist hävitajad SU-25, ründehelikopterid MI-24. Üle operatsiooniala lendas ka õhudessandi valmidusega transportlennuk, kuid suure tuule ja vihmaraju tõttu loobuti seekord õhudessandist. Päris kriisi või sõja ajal oleks dessant alla visatud iga ilmaga – selles pole üldse kahtlust.