Hädad algavad hooletusest
Kiirabi toob kohale nutuse ema, kelle silmatera, aastane rüblik, on trepist alla kukkunud. Vaid hetkeks oli ema turvavärava lahti unustanud.
«Kas ta nuttis palju?» küsib Iljinskaja rahulikku väikemeest üle vaadates.
«Ei nutnud. Mina nutsin,» ütleb murelik ema.
Pealtnäha põnnil vigastusi pole – arst saadab nad röntgenisse. Hiljem selgub, et õnneks on tegemist pehmete kudede põrutusega.
Iljinskaja õpetab, mida järgmise paari päeva jooksul lapse käitumises tähele panna ja loeb emale sõnad peale: hoiduda kukkumistest, teravatest asjadest, kuumast veest, seinakontaktidest ja kõigist muudest ohtudest, mis uudishimulikule maailmaavastajale ette võivad sattuda.
«Väikelaste traumad on täiesti vanemate süü,» sõnab ta pärast õnnetu ema lahkumist.
Kümneaastane Ivan käib samuti röntgenist läbi. Ta on koolis pea tugevasti ära löönud – poiste asi! – ja samuti kiirabiga kohale toodud. Iljinskaja vaatab arvutist röntgenipilti ja ohkab kergendunult: kerge põrutus.
Ivan ja ta ema lähevad rõõmsalt koju, kõrvus arsti õpetussõnad. «Ma oleksin kehv arst, kui patsiendil pärast minu juures käiku kergem ei hakkaks,» muheleb tohter.
11-aastane Annabell Carina on uisutamisel kukkunud ja nüüd on käsi valus. «Tegime maale oma liuvälja, seal see juhtuski,» räägib isa. «Pool aastat tagasi oli tal samal käel luumurd.»
Iljinskaja näitab röntgenipilti ka isale. Luumurdu siiski pole, aga luude otsad on veidi nihkes. Käsi pannakse kaheks nädalaks kipslahasesse – tüdruku talvelõbudel on tükiks ajaks kriips peal.