Politoloog Ivar Tallo hinnangul on Eesti poliitiline kultuur libisenud tagasi kommunistliku partei aega. «Varem oli üks ja ainuõige partei, nüüd on kuus ainuõiget parteid riigikogus.»
Tema sõnul on kadunud võimalus ratsionaalset diskussiooni arendada. «Õigus, mis erakondade juhtidel on, on teisi välistav - õigus on kas ainult Ansipil või Savisaarel.»
Tallo väitel on märk poliitilisest kultuurist seegi, et võim on kolinud riigikogust parteide tagatubadesse.
See on tema sõnul märk primitiivsest ühiskonnast, mis ei usalda enda loodud formaalseid struktuure.
«Isegi kui ta on meie riik, ei juhi seda valitsus, vaid koalitsiooninõukogu. Olete te näinud põhiseaduses koalitsiooninõukogu institutsiooni? Ometi langetatakse seal otsuseid ja valitsus ainult vormistab need.»
Tallo sõnul on riigis põhiseadusega määratud keskne poliitilise debati koht - riigikogu -, kuid olulised arutelud käivad mujal. «Me teeme küll näo, et arutame seal midagi, kuid mängu tuleb teerull, mis sõidab kõigest üle. Riigikogus käib pigem lõppvormistamine.»
Politoloogi sõnul toimib samasugune taktika erakonna tasandil. «Erakonnad on loonud enda juhtimiseks juhatuse. Kui mitu erakonda otsustavad oma asju juhatustes? Tegelikult otsustatakse asju tagatubades ja vormistatakse juhatuses,» rääkis ta.
Kui rääkida ühiskonnateadlastega, siis võluvitsa poliitika tagatoast valla päästmiseks ei ole pakkuda kellelgi. Tagasi toovat seda peaasjalikult pikaajaline valijaskonna harimine, avalik debatt ja see, kui hallid kardinalid ise otsustavad, et soovivad võimu laiema ringiga jagada.