Tallinna keskkonnaamet loodab, et tänavuaastane linnapuude lumekahjustus tuleb väiksem kui oli 2008. aasta novembris, mil Nõmmel murdus kümneid ilusaid männipuid.
Lumi ohustab linnapuid
«Lumi on okaspuudele igal pool ohtlik - nii linnas kui metsas,» sõnas Tallinna keskkonnaameti haljastuse osakonna juhataja-linnaaednik Rita Krabi. Suurem oht on kahjustusi saada mändidel, kuna nende oksad kasvavad küllalt rõhtsalt ning neile jääb lumi hästi pidama. «Kuuseoksad on allapoole längus ning sealt libiseb lumi kergemini maha,» ütles linnaaednik.
Paks ja raske lumi kahjustab peamiselt selliseid mände, mis on pika ja peene tüvega ning on juba eelnevalt mingil põhjusel viltu vajunud või kasvanud. Kui sellise puu latv muutub lume raskuse all liialt raskeks, siis tavaliselt puu kooldub niivõrd, et murdub tüvest pooleks.
«Sagedamini murduvad sellised puuoksad, mis ulatuvad kaugele võrast välja ja koguvad rohkem lund. Nõmmel on oksa murdumisest põhjustatud õnnetus juba juhtunud,» rääkis Krabi.
Lume tõttu on ohustatud ka väiksemad okaspuud ja -põõsad, need painduvad või murduvad kergesti.
Ohtlikumaks muutub Rita Krabi sõnul lumekoorem siis, kui ilm muutub soojemaks ja niiskemaks. «Seekordne lumekahjustus on loodetavasti väiksem kui oli 2008. aasta novembris. Siis murdus Nõmmel kümneid ilusaid männipuid,» rääkis Krabi.
Puude päästmiseks võimalikust ohust on ainus viis püüda vabastada puuoksad lumest. «Alustada tuleks nendest, mis on teede, õhuliinide ja katuste kohal. Kõige kergem, kuid samas ka kallim võimalus on tellida kohale tõstuk. Natukene puutüve väristades saab samuti põrutada lahti okstele kogunenud lume,» selgitas Krabi.
Tallinna linna territooriumil on 2309,2 hektarit metsa, millest 497,6 hektarit on riigimetsad, 1727,9 hektarit reformimata riigimaal asuvad metsad ja 83, 7 hektarit linnametsad. Parke on Tallinna linnas 14,93 ruutkilomeetrit, milledest ülelinnalise tähtsusega parke 3,50 ruutkilomeetrit ja linnaosa tähtsusega parke 11,43 ruutkilomeetrit.