Päevatoimetaja:
Meinhard Pulk
Saada vihje

Laine Jänes: kultuur on tähtsam kui poliitika

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Laine Jänes
Laine Jänes Foto: Mihkel Maripuu

Kultuuriminister Laine Jänes kirjutab, et kuigi Tallinn saab Euroopa kultuuripealinnaks vähem kui aasta pärast, pole siiani toimuvate ürituste täpset kava ega kalendrit.

Viimastel päevadel on eestimaalasi hirmutatud, et kui kultuuripealinna projekt riigilt piisavalt raha ei saa, võib Euroopa Komisjon meilt kultuuripealinna tiitli hoopiski ära võtta. Milleks inimesi hirmutada?



Riik panustab projekti palju ja suhtub sellesse väga tõsiselt. Mure on selles, et vaatamata mitmeaastasele ettevalmistusele ei ole riigil ega kultuuri­avalikkusel veel infot selle kohta, mida täpselt aastal 2011 oodata on ja kui kaugel ollakse ettevalmistustega.



Ehkki kultuuripealinna aasta stardini on jäänud vähem kui aasta, ei ole senini veel välja käidud järgmise aasta kultuuripealinna egiidi all toimuvate ürituste täpset kava ja kalenderplaani.



Me ei tea veel, kuidas ja mida ja millises järjekorras me teeme. Pole ka koostöölepinguid teiste linnade ja maakondadega. Kõik pooled on ootuses, et ka neid kaasatakse riigile olulisse kultuuriprojekti.



Loomulikult peame endalt küsima: mida täpselt me mõistame kultuuripealinna tiitli all ning miks Eestile ja Tallinnale Euroopa kultuuripealinna tiitlit vaja on? Me ei tee ju kultuuripealinna programmi lihtsalt linnukese pärast.



Igal aastal panustame kultuurivaldkonda üle kahe miljardi krooni – võiksime ju lihtsalt kõigele sellele tööle kleepida külge kleepsud «Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011» ja olekski nagu õnn majas?!



Kultuuripealinna mõte on tutvustada Tallinna ja Eestit tervikuna Euroopas. Rääkida ja näidata, mis linn ja maa see on, kus me elame. Ja kutsuda inimesi endale külla – olla maailmale avatud. Kindlasti saame sellel aastal kõlavamalt rääkida ka juba traditsioonilistest kultuurisündmustest, mis meie kalendris juba ammu aukohal.



Paljud eurooplased ei teagi, et Eesti on olemas, veel vähem on neid, kes teavad, kus me asume ja mispärast me huvitavad oleme – miks siia tulla. See on parim «Visitestonia.com» projekt. See oleks parim võimalus teha koostööd ka EASiga, sest kultuur on riigi parim tutvustaja maailmas.



Kultuuriaasta vajab säravat ja silmatorkavat algust, milleks on vaieldamatult selle aasta detsembrisse planeeritud Euroopa filmiauhindade gala. Kulminatsiooniks ja aasta kandvaimaks kultuurisündmuseks 2011. aastal on XI noorte laulu- ja tantsupidu, mis toimub järgmisel aastal oma tavapärasest tsüklist aasta varem.



Riik tuli vastu linna soovile tõsta nimetatud sündmus ettepoole, et tuhandetele külalistele esitleda meie kauaaegset ajaloolist laulu- ja tantsupidude traditsiooni.



Eestit ja Tallinna tutvustavad sündmused ei toimu mitte ainult Eestis, vaid ka välismaal. Riik rahastab näiteks Eesti osalemist raamatumessil Helsingis 2011, kus Eesti on tänu kultuuripealinna aastale palutud peakülaliseks, Pariisis toimub Eesti kultuurinädal, mis pühendatud Tallinn 2011 tutvustamisele. Riik panustab ainuüksi neisse üritustesse kümneid miljoneid kroone.



Kultuuripealinna aasta ettevalmistamine nõuab ka investeeringuid. Spetsiaalselt Tallinna merele avamise soovidele vastu tulles on riik panustanud Eesti meremuuseumi arendusse ja unikaalse vesilennukite angaari ja kaide renoveerimisse.



Vanalinnas asuvat ajaloolist Suurgildi hoonet restaureeritakse riigi eelarvest, et tutvustada arvukatele turistidele Tallinna ja eesti ajalugu.



Kriitikud väidavad, et seda kõike teeks riik niikuinii. See väide ei vasta tõele. Riik on võtnud need tegevused keerulises majanduslikus olukorras oma prioriteetideks, mõeldes eeskätt Euroopa kultuuripealinna aastale Tallinnas.



Minu meelest on oluline ka mõista, et suurim ettevalmistus on vaja teha kõigest planeeritust professionaalseks teavitamiseks ja selle seejärel elluviimiseks. Me võime teha toredaid projekte, aga kui keegi pole neist midagi kuulnud, siis võib juhtuda, et saalides ja vabaõhulavadel istuvad vaid mõned pealtvaatajad.



Seepärast valmistab kultuuriministeerium ette põhjalikku kultuuriinfo portaali Tallinn 2011 sündmuste kajastamiseks. Meie kultuuriatašeed ja saatkonnad ootavad kultuuripealinna infot, et jagada seda huvilistega välismaal.



Linnar Priimägi ütles tabavalt, et kultuuripealinna programmiks ei ole mõtet teha 365 päeva aastas hansapäevi. Ei ole jah.



Kultuuripealinna vajame sellepärast, et me tahame mõjuda, muljet avaldada, panna protsesse liikuma. Et koos Turu linnaga, kes on valitud Soomes esindama riiki aastal 2011, teha midagi sellist, mis paneks kõlama kogu Euroopa.



Ma loodan, et ka Tallinna linnavõim tahab, et Tallinn oleks väärikas ja soliidne, aga eelkõige kultuurne kultuuripealinn aastal 2011 (ja sealt edasi jätkuvalt samas vaimus!). Ja püüab teha kõik, et see mitte ainult toimuks, vaid ka suurepäraselt õnnestuks.



Kultuuriministeerium kutsub Tallinna linna koostööle ja läbirääkimistele, et saada rohkem informatsiooni planeeritu osas ja leida ühiselt lahendusi.


Kultuur on tähtsam kui poliitika. Kultuur aitab meil eestlastena kesta.

Tagasi üles