Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Publik nägi ka tippteadust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Psühholoogiamagistrant Kai Tiitsaar ja doktorant Mait Metelitsa uurivad psühhofüsioloogia professori Jaanus Harro (vasakul) juhendamisel aju tööd.
Psühholoogiamagistrant Kai Tiitsaar ja doktorant Mait Metelitsa uurivad psühhofüsioloogia professori Jaanus Harro (vasakul) juhendamisel aju tööd. Foto: Kristjan Teedema

Meelelahutuslike katsete kõrval võis teadlaste öö publik näha ka väga peent tippteadust, kus teadlased rääkisid inimaju uurimisest ja katsetest rottidega.

Miks on ühed inimesed rõõmsamad kui teised? Aga rotid? Tegelikult mõjutavad olendite käitumist ja meeleolusid samasugused keemilised ühendid.

Topamiini, glutamaadi ja teiste virgatsainete vabanemist rottide ajus uurivad psühhofüsioloogid väga peente riistadega. Ajusond püüab kinni ained, mis tekivad rottide peas kas siis stressi või heaolu korral. Nagu inimesed, nii ka loomad tulevad stressiga toime erinevalt. Mõned inimesed lihtsalt on aktiivsemad, isegi hüperaktiivsed. Samamoodi rotid.

Tagasi üles