«Panime eelmisel sügisel osa valesti – tammedel on tohutu juurestik ja kui liiga suurde potti panna, kus nad saavad juuri laiali ajada, on neid pärast väga raske tervena kätte saada,» õpetas oma kogemusest õpetaja Rohtla. «Juurestik on tammetaimel mitu korda pikem kui taim ise,» lisas ta ja näitas pihkudega, milline see juurestik välja nägi, kui taimi kevadel kooliaeda istutama asuti.
Lapsed rääkisid, et kui kevadpäike hakkas väga eredalt paistma, pani õpetaja algul aknale paberi ette, aga sellest oli vähe ning kõik taimed koliti päikesevarju kappide peale.
Vahepeal isegi unustasime nad ära, nimetasid lapsed, aga see ei teinud midagi halba ja tammekesed kasvasid omasoodu.
Viimasel koolipäeval mai lõpus tuli Riigimetsa Majandamise Keskusest onu, kes aitas lastel ja õpetajatel tammehakatised kooliaeda ümber istutada. Esimene katsumus oli taimekesed pottidest tervete juurtega kätte saada. Siis oli järgmine suur imestus, kui palju juuri puukeste alla oli kasvanud. Selle suurt hellust ja hoolt nõudnud töö, et juured ikka tervena kätte saada, tegid põhiliselt õpetajad.
«Onu kaevas ette, meie kaevasime ka natuke, siis panime meie tammed aukudesse ja onu näitas, kuidas neid õrnalt sinna panna,» rääkis Mirtel Põdra. Iga puukese juurde pandi tokk, et puu rohu sisse ära ei kaoks, ning tokkidel on ka istutajate nimed. «Mõned panid tammede ümber kaitseks kivikesed,» lisas Mirtel. Maha pandud 17 puust 16 on kasvama läinud.
Kellel suvel aega, käisid oma tammekest ka kastmas ja õpetaja Mähkküll kiitis eriti Dima Smirnovi. «Ma käisin ka kastmas,» lisas Viktoria.
Veidi üllatusena ei ole puukesed suvega õues suuremaks kasvanud, aga loodetakse, et tuleval aastal kasvavad taimed kiiremini. Praegu on väike mure, kuidas tammekesed oma esimese õuetalve üle elavad.
Mirteli, Viktoria, Siimu ja Dimaga leppisime kokku, et vaatame, kuidas järgmise viie aasta jooksul nemad ja nende puud kasvavad. Lapsed on praegu 9-aastased ja 130–150 sentimeetrit pikad, aastased mõne lehekesega puud 20–30-sentimeetrised.