Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Eesti õhuväe kopterpiloot alustas lendamist Afganistanis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Heidi Ojamaa
Copy
Briti Mark 7 Lynx sõjaväehelikopter.
Briti Mark 7 Lynx sõjaväehelikopter. Foto: AFP

Afganistanis teeniv Eesti õhuväe kopteripiloot täitis Helmandi provintsis oma esimese teenistusülesande helikopteril Lynx.

Septembri keskel Afganistani jõudnud major Ivar Värk teenib Camp Bastionis Ühendkuningriigi maaväe lennukorpuse 672. eskadrilli ülema asetäitjana ja lendab helikopteril Lynx Mk-9A. Seda tüüpi helikopterid täidavad Helmandis mitmeid ülesandeid nagu maapealsete konvoide saatelennud, transpordikopterite turvamine ning luure- ja tuvastuslennud, teatas kaitsevägi.

Eesti õhuväe piloodi esimene ülesanne Afganistanis oli läbi lennata kõik Helmandis asuvad aktiivsed tugibaasid.

Kaks aastat tagasi Ühendkuningriigis teenistust alustanud major Värk läbis missioonieelse väljaõppe Ameerika Ühendriikides ja mille esimene osa oli kopteri Lynx Mk 9A tüübikoolitus. Samuti harjutas ta kõrbesse maandumist nii päevasel kui öisel ajal. Väljaõpe päädis ellujäämisharjutusega Helmandi provintsile sarnastes tingimustes.

Teine Ühendkuningriigis teeniv Eesti õhuväe kopteripiloot kapten Armin Mau alustab oma teenistust Afganistanis 669. eskadrilli koosseisus meeskonnaliikmete lüliülema ametikohal. Kapten Mau läbib missioonieelse väljaõppe Keenias koos kahe Eesti õhuväe tulejuhiga.

Praegu teenib välisriikides neli Eesti õhuväe pilooti: kaptenid Martin Noorsalu ja Rene Kallis Marylandi rahvuskaardis Ameerika Ühendriikides ning major Värk ja kapten Mau Suurbritannia maaväe lennukorpuses. Ameerika Ühendriikides teenivad piloodid osalesid eelmisel aastal sõjalisel operatsioonil Afganistanis USA helikopteribrigaadi meditsiinilise evakuatsiooni üksuse koosseisus, lennates helikopteritel Blackhawk.

Kõik neli pilooti läbisid enne Ühendriikidesse ja Suurbritanniasse suundumist Saksamaal turbiinmootoritega kopterite baasväljaõppe, instrumentaallennu koolituse ja öövaatlusseadmetega lendamise koolituse. Pärast programmi lõppu naasevad piloodid Eestisse, kus jätkavad kogemuste jagamist ja õpetamist.

Tagasi üles