Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Inga Höglund: mamma ja mustkunstnik

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Üleeile esitleti Madame Tussauds’ muuseumis Berliinis Saksa liidukantsleri Angela Merkeli uut vahakuju. Merkeli kuulus kätehoiak «Merkel-Raute» ehk «Merkeli romb» või «Võimu romb» on kujunenud maailma ühe mõjukaima naise tunnusmärgiks. Merkeli kätele on pühendatud internetilehti ning märgi tähenduse üle arutletakse elavalt. Kord peetakse kätehoiakut seksuaalsuse, kord emalikkuse, kord enesekindluse sümboliks. Kas see on heanaaberlikkuse ja ühenduste loomise sümbol? Või võimaldab see energial vabalt ringelda? Või hoiab tšakrad lahti? Ajakirjanik Silke Burmesteri arvates on  «Merkeli romb» kutse: «Tundub, nagu ütleksid käed: «Tule emme juurde! Siin on soe ja kuiv.»» «Merkeli romb» rakendati mõni nädal enne valimisi ka reklaamikampaania vankri ette, kui Berliini kesklinna ilmus 70 meetri laiune ja 20 kõrgune plakat, mille ainsaks motiiviks on kantsleri käed. Mingit müstilist salaplaani Merkeli kätehoiaku taga siiski polevat. «Alati oli küsimus, kuhu oma käed panna, ning sellest on see tulnud,» avaldas Merkel maikuus. «See näitab ehk teatud sümmeetriaarmastust.»
Üleeile esitleti Madame Tussauds’ muuseumis Berliinis Saksa liidukantsleri Angela Merkeli uut vahakuju. Merkeli kuulus kätehoiak «Merkel-Raute» ehk «Merkeli romb» või «Võimu romb» on kujunenud maailma ühe mõjukaima naise tunnusmärgiks. Merkeli kätele on pühendatud internetilehti ning märgi tähenduse üle arutletakse elavalt. Kord peetakse kätehoiakut seksuaalsuse, kord emalikkuse, kord enesekindluse sümboliks. Kas see on heanaaberlikkuse ja ühenduste loomise sümbol? Või võimaldab see energial vabalt ringelda? Või hoiab tšakrad lahti? Ajakirjanik Silke Burmesteri arvates on «Merkeli romb» kutse: «Tundub, nagu ütleksid käed: «Tule emme juurde! Siin on soe ja kuiv.»» «Merkeli romb» rakendati mõni nädal enne valimisi ka reklaamikampaania vankri ette, kui Berliini kesklinna ilmus 70 meetri laiune ja 20 kõrgune plakat, mille ainsaks motiiviks on kantsleri käed. Mingit müstilist salaplaani Merkeli kätehoiaku taga siiski polevat. «Alati oli küsimus, kuhu oma käed panna, ning sellest on see tulnud,» avaldas Merkel maikuus. «See näitab ehk teatud sümmeetriaarmastust.» Foto: Reuters/ScanPix

Veel kahe aasta eest poleks keegi osanud arvata, et Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli esialgu katastroofiliselt kulgenud koostööst liberaalidega kujuneb kunagi tema edu pant. Saksamaa tuli majanduskriisist edukalt välja ja Merkel hoidis euro kangekaelselt stabiilsena. Vastased peavad Merkeli vankumatust aga illusiooniks.

Aasta 2010 meenutas mõlemale koalitsiooniparteile – kristlikele demokraatidele (CDU/CSU) ja liberaalidele (FDP) – õudusunenägu: Saksamaa uue valitsuse esimesed kuud möödusid näiliselt tegevusetult, suvel andis tagasilöögi ihaldatud eurointegratsioon, kui ELi majandusveduril Saksamaal tuli asuda Kreekat pankrotist päästma. Sama aasta juunis oli valitsuse tööga rahul kõigest 12 protsenti elanikkonnast, 86 protsenti leidis, et rahuloluks pole üldse põhjust. Tõsi, ka 2006. aastal, Merkeli napilt mõnekuise valitsuskogemuse järel oli üldpilt sarnane, kuid ajutisest madalseisust taastuti kiiremini.

Tänavu suvel jõudis aga Merkel vastupidiselt toonastele ootustele märkimisväärse verstapostini: esimest korda täpselt 13 aasta järel oli enamik (52 protsenti) sakslasi valitsuse tööga rahul.

Tagasi üles