Tallinlane pälvis alla 23-aastaste EMil 100 m jooksus hõbemedali ajaga 10,28
«Konkurentidel võis olla imelik tunne - valge mees tuleb kohale ajaga 10,45 ja hakkab laamendama,» ütles Euroopa noorsoomeistrivõistlustel 100 m jooksus Eesti rekordiga 10,28 hõbemedali teeninud Argo Golberg. Isa utsitas sprinditippu pürgivat Argo Golbergi tõsiselt sportima Argo Golberg tagasi kodus Eesti rekord tõi Golbergile hõbemedali
Finishiruudustikus sähvatas Golbergi peas mõte, et võib-olla õnnestub kullaheitluses edestada ka Prantsusmaa mustanahalist sprinterit Ronald Pognoni. 20-aastane eestlane viskus lõpujoonele nii ägedalt, et jalad läksid alt.
Pärast kukerpalli oli Golbergi vasaku käe ranne paistes ja tegi põrguvalu, külge ja selga oleks nagu liivapaberiga hõõrutud. Kui tabloole tuli tulemus 10,28, viibutas Valter Espe õpilane käsi taeva poole ja hüples.
Soosikud jäid selja taha
«Kui nägin oma aega, oli mu esimene mõte - täielik hullumaja, olen nii noor, kuid sain 100 meetri jooksus hõbeda,» rääkis Golberg. «Samas mõistsin juba pärast poolfinaali, et võin pjedestaalile pääseda.»
Põlvamaalt Vastse-Kuustest pärit Golberg saavutas kõik kolm tänavust eesmärki: ületas Mihhail Urjadnikovile kuulunud Eesti rekordi 10,34, täitis sajandiku täpsusega MMi B-normi ja pälvis esimese tiitlivõistluste medali.
Finaalis justkui reaktiivlennukina kaheksandalt rajalt startinud Golberg edestas 30 meetri järel konkurente ühe meetriga.
Pognon triumfeeris EMi rekordiga 10,19. Kolmandaks jäi Prantsusmaa teine mustanahaline Fabrice Calligny 10,34ga. Kardetud britid Tyrone Edgar ja Nick Smith leppisid viienda-kuuenda kohaga, tulemused 10,35 ja 10,40.
«Niisugusest jooksust võis üksnes unistada. Jackpot!» tõdes treener Espe, kes hüppas kulminatsioonihetkel kahe jalaga tribüünitoolile, karjus ja valas lõpuks rõõmupisaraid.
Espe nautis treeneritöö tippsaavutust, kuigi oli pidanud Bydgoszczis magama hotellitoa põrandal ja staadionil liikuma EMile mitte pääsenud kõrgushüppaja Rainer Piirimetsa akrediteerimiskaardiga.
Treener sõitis omal kulul
«Ma ei mahtunud koondise ametlikku delegatsiooni,» selgitas Espe. «Audentes tegi Eesti Kergejõustikuliidule kirja, paludes mind akrediteerida EMile treenerina ja garanteerides kulude katmise.»
«Poolel teel Poola ütles võistkonna juht Toomas Klaup, et minuga on suured probleemid,» jätkas Espe. «Alaliit polnud ikkagi minu eest maksnud. Kahju, et mind tahetakse staadionilt minema ajada.»
Espele annab jätkamiseks jõudu soov areneda koos Golbergi ja teiste edukate sprinteritega. «Sport on üks väheseid valdkondi, kus saab juurdunud tõdesid muuta. Tõestasime, et eestlane suudab kiiresti joosta.»
Golberg ja Espe peavad edu aluseks professionaalsust. Andeka sprinteri lihaste eest hoolitseb massöör Kristi Singi, eelmisel sügisel algas koostöö toitumisasjatundja Mihkel Zilmeriga.
«Nüüd on traumasid varasemast tunduvalt vähem,» arutles Golberg. «Viimane tagasilöök oli 15. mail, kui vigastasin reie tagakülge. Kristi oli siis ujujatega laagris. Tema tunneb mu lihaseid peensusteni.»
Audentese ärikoolis kinnisvarajuhiks õppiv Golberg suudab spordivälistest ahvatlustest loobuda. «Viimasel ajal pole ma omaealiste elu elanud. Pärast sise-MMi käisin õhtuti mõnes klubis, aga enam sinna ei tõmba.»
Espe lisas: «Argo mõistab, et talle on looduse poolt midagi antud - patt oleks seda raisata. Sprint käib läbi tunnetuse. Mina pakun ideed, pärast ühiselt korrigeerime. Sportlane ju teab, mis seisundis ta on.»
Eesmärk 100 m alla 10,00
Golberg tundis end tippkonkurentsis nagu kala vees. Teda ei häirinud, et finaaliks valmistumine tuli kaks korda hümni tõttu pooleli jätta. «Suutsin keskenduda. Sain eelmisel suvel EMil ja tänavu sise-MMil väärt kogemusi,» lausus ta.
Vähem kui viis aastat sprindiga tegelenud Golberg on arenenud valguskiirusega. Tunamullu jooksis ta 100 meetrit 10,70, eelmisel aastal 10,52ga. Võistlus Poolas oli pärast vigastusest tervenemist tänavune teine etteaste.
Golbergil on aidanud tippu rühkida kergejõustikuga tegelenud vanemad, isa Allan ja ema Edith. Tänuväärselt on sprinterit toetanud ka Vastse-Kuuste Lihatööstus ja sporditarvetefirma Nike esindaja Eestis AS Jalajälg.
Rahanappus pole võimaldanud Golbergil välismaal laagris käia. «Kevadel olid viletsad ilmad, see mõjus lihastele. Tahaks harjutada soojal maal endast natuke tugevama sprinteriga. Soovin vähemalt 29 sajandikku kiirem olla.» Golbergi medal
Alla 23-aastaste EM. 100 m 1. Ronald Pognon, Prantsusmaa 10,19, 2. Argo Golberg 10,28, 3. Fabrice Galligny, Pranstsusmaa 10,34, 4. Lukasz Chyla, Poola 10.35, 5. Tyrone Edgar, Suurbritannia 10,35, 6. Nick Smith, Suurbritannia 10,40.
Deivil Tserp, Bydgoszcz
deivil.tserp@postimees.ee